«Ժողովուրդ» թերթը գրում է.  Հայաստանում շուտով բողոքի նոր ալիք է հասունանալու։ ԱՄՆ-ից Հայաս­տան մեքենա ներկրողներն առաջիկայում խնդիրների են բախվելու։ Ըստ «Ժողո­վուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների՝ օգոստոսի 20-ից նրանց անձնական էջերը կփակվեն, այսինքն՝ չեն կարողանա մաս­նակցել ամերիկյան աճուրդներին։ Բանն այն է՝ ամերիկյան աճուրդների առաջարկ­ներն ավելի հետաքրքիր են, քանի որ դրանք հնարավորություն են տալիս ձեռք բերել մեքենան անհամեմատ ավելի մատ­չելի գներով։ Ինչպես հայտնի է, ավելի քան մեկ շաբաթ է՝ ավտոմեքենա ներկ­րողների համար ճապոնական աճուրդ­ներն են փակված։
«Ժողովուրդ» օրաթեր­թը գրել էր, որ ներմուծողների մեծ մասի (որոնք մի քանի տարի է, ինչ օգտվել են ճապոնական աճուրդներից) անձնական էջերը (դրանցով նրանք մասնակցում են աճուրդներին) օրեր առաջ փակվել են։ Միայն հատուկենտ ընկերություններ կան, որոնց դեռ հաջողվում է մասնակցել այդ աճուրդներին, այն էլ հայտնի չէ, թե մինչեւ երբ։ Ըստ փորձագետների՝ ստեղծված իրավիճակի պատճառը 2020 թվականի հունվարի 1–ից նոր մեքենաների մաքսա­տուրքի նախատեսվող թանկացումեւ է։ Եւ ճապոնական աճուրդների դիլլերներն իրենց հերթին չեն խոստանում, որ կարող են հինգ-վեց ամսվա ընթացքում մեքենան տեղափոխել Հայաստան, կարող է չհասցնեն մինչեւ Նոր տարի։

YEREVAN. – Those who import cars into Armenia from the US will face problems in the near future, and a new wave of protests will develop soon in the country, Zhoghovurd (People) newspaper reported.
According to the information the paper has received, the personal web pages of the aforesaid importers will be closed as of August 20, meaning they will no longer be able to participate in US auctions of cars. The American auction offers are more interesting because they enable to purchase a car at far more affordable prices.
For more than a week now, Japanese auctions are closed for those who import cars into Armenia from Japan. Most of these importers’ personal web pages, with which they participate in these auctions, were closed a few days ago. There are only a handful of companies in Armenia that are still able to participate in these auctions; but it is not known until when.
According to analysts, the reason for this situation is the expected increase, as of January 1, 2020, in customs duty on new cars to be imported into Armenia.
And the Japanese auction dealers, for their part, do not guarantee they will be able to transport the cars to Armenia within five to six months, and say they may not be able to do this until New Year.