«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հունվարի 7-ին ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում մահացած Կարեն Ծաղիկյանի եղբայրը՝ Դավիթ Ծաղիկյանը, «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում վստահեցրել է, որ եղբայրը բազմաթիվ հիվանդություններ ուներ, որոնք անհամատեղելի էին կալանքի հետ: Նա «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ծանր հանցագործության մեջ է մեղադրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին, ՀՀ դատական ողջ համակարգին:
«Գլխավոր դատախազին եւ արդարադատության, դատական համակարգին միայն այս գործով չէ, նրանց մեղադրում եմ ծանր հանցագործության մեջ. եթե այս երկրում կա նամուսով տղամարդ, թող նյութեր նախապատրաստի, ես դա փաստերով հիմնավորեմ, թե ինչու եմ իրենց հանցագործության մեջ մեղադրում: Այս դեպքը վերքիս վրա աղ լցրեց, եւ իմ այս հայտարարությունը ընդունեք որպես հաղորդում հանցագործության մասին», - մեզ հետ զրույցում նշեց նա:
Ստացվում է՝ գործը քննող դատավոր Արթուր Մկրտչյանը եւ հսկող դատախազ Արտակ Կարապետյանը, աչքի առաջ ունենալով Հաց բերող Արթուր Սարգսյանի դժբախտ օրինակը, դասեր չեն քաղել եւ ունենալով կալանավոր, որը կալանքի հետ անհամատեղելի հիվանդություններ ունի՝ խափանման միջոցը չեն փոխել: Եվ ստացվում է, որ հերթական կալանավորի մահը մնաց իրավապահ համակարգի խղճին»

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of the Republic of Armenia (RA) writes: Davit Tsaghikyan, the brother of Karen Tsaghikyan who died at the Convicts' Hospital on January 7, told the Zhoghovurd daily that his brother had numerous illnesses that were incompatible with his detention. In a conversation with Zhoghovurd daily, he accused RA Prosecutor General Artur Davtyan and the whole RA judicial system in serious crime.
"If there is a man of honor in this country, let him prepare materials, I will substantiate that with the reasons why I accuse them of a crime. This incident put salt on my wound, and accept my statement as a report on crime," he said in a conversation with us.
It turns out that Judge Artur Mkrtchyan presiding over the case and overseeing Prosecutor Artak Karapetyan (…), having an inmate who has illnesses incompatible with detention, did not commute the precautionary measure. And it turns out that the death of another inmate remained in the conscience of the law enforcement system.