«Իրատես» թերթը գրում է. «Ասում են, թե Դավիթ Ափոյանին բերման ենթարկելու օպերացիան կազմակերպվել էր ԵՊՀ պրոռեկտոր Արթուր Իսրայելյանի միջոցով, որը ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի ընկերն է, նրա աչքն ու ականջը` ԵՊՀ-ում:
Իսրայելյանը մի քանի անգամ զանգել է Ափոյանին, կանչել` ինչ-որ կրակոցների տեսանյութեր «նայելու», «հարցնելու»` ում է ճանաչում կրակողներից, որից հետո ԵՊՀ պահակային ծառայության պետ Լյովա Առուստամյանը ցուցմունք է տվել, որ Դավիթ Ափոյանը ճանաչում է այդ տղաներին, ոստիկանները խիստ ցուցադրաբար եկել-բերման են ենթարկել Ափոյանին:
Այդ ծառայությունների դիմաց Առուստամյանին առաջիկայում պաշտոնի բարձրացում է սպասում, տոներից հետո նրան կնշանակեն ուսանողական հանրակացարանի տնօրեն, որպես ցուցանք, թե ինչ է կատարվում հավատարիմների և ինչ` «անհավատների» հետ»:

YEREVAN. – Irates newspaper of Armenia writes: It is said that the operation to apprehend [Yerevan State University (YSU) Student Council President] Davit Apoyan was organized through YSU Vice-rector Artur Israyelyan, who is a friend of Education, Science, Sport and Culture Minister Arayik Harutyunyan, his eye and ear at YSU.
Israyelyan telephoned Apoyan several times, called to "watch" footage of some shots, to "ask" whom he knew from the shots, after which the head of YSU guard service, Lyova Arustamyan, testified that Davit Apoyan knew those boys, and the policemen came, apprehended Apoyan in a very demonstrative way.
Arustamyan is waiting for a promotion soon in exchange for those services. After the holidays, he will be appointed director of the student dormitory as a demonstration of what is happening to the faithful and what—to the "unfaithful."