«Իրատես» թերթը գրում է. «Հայաստանի ղեկավարի ընտրության հարցում միշտ կարեւոր է եղել Ռուսաստանի դիրքորոշումը։ Նիկոլ Փաշինյանի դեպքում դա չեղավ, ավելին, փորձագիտական շրջանակներից հակառակ տեսակետն է մշտապես հնչում։ Նա ընդունված չէ Հյուսիսում։ «Իրատեսը» ավելի վաղ, իր աղբյուրներին հղում կատարելով, գրել էր, որ ռուսական շրջանակները շոշափում են Հայաստանի քաղաքական դաշտը եւ արդեն գտել են որոշ գործիչների, որոնց վրա «խաղադրույք» են կատարել։
Արեւմուտքի հետ առավել ասոցացվող Նիկոլ Փաշինյանը հենց կառավարման առաջին իսկ ամիսներից սկսած հանդիպեց նաեւ ԵՄ-ի, ու ԱՄՆ-ի մերժողականությանը։ Իր մեծ հիասթափության մասին փաստեց նույնիսկ ինքը` Նիկոլ Փաշինյանը, մտաբերենք, թե միայն այն, որ ԵՄ-ի «աջակցությունն» ինչպես հեգնեց Փաշինյանը՝ ծեր Եվրոպայի հայտնի օդանավակայանում Հայաստանի օլիգարխներից որեւէ մեկին թափ տալու եւ «դժբախտի» գրպաններում «ռեկետ» իրականացնելու իր ունակության մասին ակամա խոստովանությամբ։
Մեր աղբյուրի պնդմամբ, Արեւմուտքն էլ արդեն Փաշինյանին այլընտրանք է փնտրում։ Այդ մասին նույնիսկ նրանց դիվանագետներն են ակնարկել։ Իսկ որ Հայաստանում ԱՄՆ-ի «ամենատես աչքերը» շատ բան են փոխանցել համապատասխան կառույցներին, կասկածից վեր է։
Եթե երկու բեւեռների շահերը համընկան ու Նիկոլ Փաշինյանին փոխարինողի դերում նույն անձին տեսան... բավական ծանր օրեր են սպասում Փաշինյանին։ ՈՒ այստեղ պետք չէ ասել՝ իսկ Հայաստանի ժողովու՞րդը։ Հիշենք, թե Նիկոլ Փաշինյանին ինչ ասաց Սերժ Սարգսյանը. «Ժողովրդի անունից 7-8 տոկոս տարած խմբակցությունը իրավունք չունի խոսելու»։ Պարզվեց՝ ուներ»:

Азербайджан намерен внести в «черный список» участников Межпарламентской ассамблеи православия (МАП), которые посетили Карабах в рамках мероприятия, проводимого в Ереване 29 июня – 1 июля.
Официальный представитель МИД Азербайджана Эльхан Полухов, если выяснится, что кто-то из участников конференции посетил Нагорный Карабах, то они автоматически будут внесены в «черный список» и в дальнейшем в Азербайджан допускаться не буду, пишет 1news.az.
Между тем, по завершении работы в Ереване делегация участников 17-й ежегодной конференции Межпарламентской Ассамблеи Православия как и планировалось посетила Нагорный Карабах, встретившись в Национальном собрании НКР с депутатами, представителями НПО и журналистами.
Отметим, в на ассамблею в Ереван приехали депутаты Государственной Думы РФ, в том числе депутат Государственной Думы РФ Константин Затулин, парламента Греции, представители Беларуси, Болгарии, Греции, Грузии, Кипра, Польши, Сербии, Словакии, Украины, Финляндии, Черногории и других стран.