«Իրատես» թերթը գրում է. «Ասում են, թե ԼՂ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կոնսենսուսային վերջին նշանակումները, հատկապես ԱԳ նախարարի պաշտոնում՝ Մասիս Մայիլյանին Ռուսաստանում շատ վատ է ընկալվել:
Էլ ավելի վատ է ընկալվել Մասիս Մայիլյան-Արմեն Գրիգորյան «ցերեմոնիալ» հեռախոսազրույցը, որով սորոսական «շկոլան» փորձել է ցուցանել իր «անմահությունը», եւ դա այն դեպքում, երբ Ռուսաստանն անվերջ հասկացնում էր հայկական կողմին, որ իրենք պրոբլեմ ունեն թե՛ Սամվել Բաբայանի (որն էլ արդեն Արցախում ԱԱԽ քարտուղար է), թե՛ Մայիլյանի հետ։
Ավելին. Ռուսաստանը ցայս պաշտոնապես չի հերքել Ռուսաստանում վերջիններիս անցանկալի անձ լինելու, Ռուսաստան մուտքի արգելափակման տեղեկությունը` այդ նշանակումները փաստացի դեմարշ համարելով Ռուսաստանի դեմ, որի իրական հասցեատերը Նիկոլ Փաշինյանն է»:

YEREVAN. – Irates daily of Armenia writes: It is said that the recent consensus appointments by NK [Nagorno-Karabakh (Artsakh)]] President Arayik Haroutyunyan, especially of Masis Mayilian in the post of Foreign Minister, were very poorly perceived in Russia.
The Masis Mayilian-[Armenia Security Council secretary] Armen Grigoryan "ceremonial" telephone conversation was perceived even worse, in which the Soros "school" tried to show its "immortality," and this was in the case when Russia was endlessly making it understood to the Armenian side that they have a problem with both Samvel Babayan (who is already the secretary of the NSC (National Security Council) in Artsakh), or with Mayilian.
More: Russia has not yet officially denied that they will be persona non grate in Russia, the report to block their entry to Russia, calling those appointments a de facto démarche against Russia, whose real addressee is [Armenia’s PM] Nikol Pashinyan.