«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սահմանադրական դատարանակազմության գործընթացի վերջը չի երեւում։ ԱԺ-ն եկող շաբաթ կքննի ՍԴ դատավորի պաշտոնում առաջադրված 3 թեկնածուների հարցը, որն ընդգրկված է սեպտեմբերի 14-ին մեկնարկելիք նստաշրջանի անդրանիկ քառօրյայի օրակարգում։
Տեղի կունենա քվեարկություն, սակայն, ըստ ամենայնի, խորհրդարանը կընտրի թեկնածուներից միայն մեկին՝ կառավարության առաջադրած Էդգար Շաթիրյանին։
Մեկ անգամ մերժված Արթուր Վաղարշյանին իշխող խմբակցությունն այս անգամ էլ կմերժի․ նրանք անգամ հանդիպում չնախաձեռնեցին թեկնածուի հետ, մինչդեռ հանդիպել էին մյուս երկուսին։
Իսկ Դատավորների ընդհանուր ժողովի ներկայացրած Երվանդ Խունդկարյանի հարցը գլխիվայր շուռ եկավ Հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի բացահայտումներից հետո։ Իշխանության սրտի թեկնածուն, ով նաեւ ՍԴ ապագա նախագահի թեկնածու է, շատերի համար այլեւս մերժելի է»:

YEREVAN. – Hraparak daily of Armenia writes: The end of the process forming the [new] Constitutional Court is not in sight.
Next week, the NA [National Assembly] will consider the matter of the 3 candidates nominated for the position of a judge of the Constitutional Court, which [the matter] is included in the agenda of the first four-day [session], which will start on September 14.
There will be a vote, but, apparently, the parliament will elect only one of the candidates: Edgar Shatiryan, nominated by the government.
The ruling faction will reject Artur Vagharshyan, who was once rejected, this time, too; they did not even initiate a meeting with the candidate, whereas they had met with the other two.
And the question of Yervand Khundkaryan, presented by the General Assembly of Judges, turned upside down after the revelations of the Anticorruption Commission. The candidate of the halls of power’s heart’s desire, who is also the candidate for the future president of the CC [Constitutional Court], is now rejected by many.