«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. ՀՀ Սահմանադրական դատարանն արդեն ստացել է Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ խորհրդի դիմումը եւ 30 օրում որոշում կկայացնի։
«Ժողովուրդ» օրաթերթին մանրամասներ են հայտնի դարձել, թե ինչպես կարող է տեղի ունենալ դիմումի քննության ընթացը, եւ ինչ ճակատագիր է սպասվում Գագիկ Ծառուկյանին: Այսպիսով, մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ ՍԴ ուղարկված դիմումի շուրջ արդեն լուրջ քննարկումներ են սկսվել, եւ ՍԴ անդամներից շատերը կարծիք են հայտնել, թե իրավական հիմնավորումները թույլ են, այդ պատճառով դիմումը պետք է մերժվի:
Այս իրավիճակին զուգահեռ նկատենք, որ քաղաքական առումով ՍԴ-ում եւս իրավիճակ է փոխվել. պատերազմից հետո ՍԴ մի շարք անդամների մոտ քաղաքական իշխանությունների նկատմամբ վստահության մակարդակը թուլացել է։ Եվ, ահա, իրավական թույլ հիմքերն ու քաղաքական իրողությունները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ ՍԴ-ում ամենայն հավանականությամբ միաձայն կմերժվի Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ խորհրդի դիմումը: Հավելենք, որ, որպես հիմնավորում, նշվել է Գագիկ Ծառուկյանի՝ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հանգամանքը»։

Конституционный суд Армении уже получил заявление Совета Национального Собрания о прекращении депутатских полномочий главы партии «Процветающая Армения», руководителя ее парламентской фракции Гагика Царукяна и вынесет решение в течение 30 дней. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Нам стали известны некоторые подробности того, какой ход может приобрести процесс рассмотрения заявления, и что ждет Царукяна. Согласно дошедшим до нас сведениям, уже начались серьезные обсуждения вокруг упомянутого заявления, и многие члены Конституционного суда выразили мнение о том, что правовые основания слабые, из-за чего заявление следует отклонить.
Параллельно с этой ситуацией отметим, что в политическом плане и в КС изменилась ситуация. После войны у ряда членов Конституционного суда ослаб уровень доверия в отношении политической власти. Таким образом, слабые правовые основы и политические реалии дают основание полагать, что в КС, по всей вероятности, единогласно отклонят заявление Совета НС о прекращении депутатских полномочий Гагика Царукяна. Добавим, что в качестве обоснования упомянуто обстоятельство ведения бизнеса Гагиком Царукяном», - отмечает издание.