«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. ՀՀ Սահմանադրական դատարանն արդեն ստացել է Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ խորհրդի դիմումը եւ 30 օրում որոշում կկայացնի։
«Ժողովուրդ» օրաթերթին մանրամասներ են հայտնի դարձել, թե ինչպես կարող է տեղի ունենալ դիմումի քննության ընթացը, եւ ինչ ճակատագիր է սպասվում Գագիկ Ծառուկյանին: Այսպիսով, մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ ՍԴ ուղարկված դիմումի շուրջ արդեն լուրջ քննարկումներ են սկսվել, եւ ՍԴ անդամներից շատերը կարծիք են հայտնել, թե իրավական հիմնավորումները թույլ են, այդ պատճառով դիմումը պետք է մերժվի:
Այս իրավիճակին զուգահեռ նկատենք, որ քաղաքական առումով ՍԴ-ում եւս իրավիճակ է փոխվել. պատերազմից հետո ՍԴ մի շարք անդամների մոտ քաղաքական իշխանությունների նկատմամբ վստահության մակարդակը թուլացել է։ Եվ, ահա, իրավական թույլ հիմքերն ու քաղաքական իրողությունները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ ՍԴ-ում ամենայն հավանականությամբ միաձայն կմերժվի Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ խորհրդի դիմումը: Հավելենք, որ, որպես հիմնավորում, նշվել է Գագիկ Ծառուկյանի՝ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հանգամանքը»։

YEREVAN. – Zhoghovurd daily of the Republic of Armenia (RA) writes: The RA Constitutional Court [(CC)] has already received the petition of the NA [National Assembly] Council on the matter of terminating the parliamentary powers of Gagik Tsarukyan, the head of the [opposition] PAP [Prosperous Armenia Party] faction of the National Assembly, and will make a decision in 30 days
Thus, according to the information we have received, serious discussions have already started over the petition sent to the CC regarding Gagik Tsarukyan, and many members of the CC have expressed the opinion that the [respective] legal grounds are weak, therefore the petition should be rejected.
In parallel with this situation, let us note that the situation in the CC has also changed politically. After the [recent Artsakh (Nagorno-Karabakh)] war, the level of trust of a number of CC members has weakened towards the political authorities. And so, the weak legal grounds and political realities give grounds to assume that in all probability, the petition of the NA Council on the matter of terminating Gagik Tsarukyan's parliamentary powers will be unanimously rejected at the CC.
Let us add that, as substantiation [for terminating his parliamentary mandate], the circumstance of Gagik Tsarukyan engaging in entrepreneurial activity was noted.