Սուրճը` ֆիզիկական վարժությունների հետ միասին կարող է պայքարել մաշկի քաղցկեղի զարգացման դեմ, կարծում են Նյու Ջերսիի Էռնեստ Մարիոյի դեղաբանական դպրոցի գիտնականները: Նման եզրահանգման նրանք եկել են մկների վրա գիտափորձ կատարելուց հետո: Նշված կոմբինացիան նրանք կիրառել են մկների դեպքում, եւ ուռուցքների թիվը կրճատվել է մինչեւ 85%-ով:
Գիտնականները հույս ունեն, որ մոտ ժամանակներս գիտափորձի արդյունքները կկիրառվեն նաեւ մարդկանց վրա ` ցույց տալու համար բուժման տվյալ մեթոդի արդյունավետությունը, հաղորդում է The Daily Mail-ը:
Գիտափորձի ընթացքում մկները վազել են պտտանիվում`կոֆեինի չափաբաժինն ստանալուց հետո: Առանձին-առանձին թե կոֆեինը, թե ֆիզիկական վարժությունները դրական արդյունքն են տալիս, սակայն դրանց համադրության պարագայում օգուտն ավելի շատ է:
Աշխատանքների արդյունքների մասին հաշվետվությունը ներկայացվել է Չիկագոյում` Քաղցկեղի հետազոտության ամերիկյան ասոցիացիայի (American Association for Cancer Research) տարեկան համաժողովում:

Кофе в сочетании с физическими упражнениями может защитить от развития рака кожи, считают ученые из Фармакологической школы Эрнеста Марио в Нью-Джерси. К такому выводу они пришли, проведя эксперимент над мышами. Они применили данную комбинацию к животным, которых лечили от рака, и количество опухолей сократилось до 85%.
Ученые надеются, что смогут в ближайшее время экстраполировать результаты экспериментов на человека, чтобы продемонстрировать эффективность данного метода лечения, сообщает РБК со ссылкой на The Daily Mail.
В ходе эксперимента мыши бегали во вращающемся колесе после получения дозы кофеина. По отдельности как кофеин, так и физические упражнения, оказали положительный эффект на мышей, однако польза при их сочетании была намного больше.
Автор работы считает, что главную роль здесь играет воспаление, которое под воздействием кофеина и упражнений снизилось у мышей на 92%.
Отчет о результатах работы был представлен в ходе ежегодной конференции Американской ассоциации по исследованию рака (American Association for Cancer Research) в Чикаго.