Կա լարվածության աճի հավանականություն, որը կարող է վերածվել պատերազմի: Լարվածության օջախը գտնվում է Իրանի միջուկային ծրագրի շրջանակներում: Այդ մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին», ապրիլի 5-ին Թուրքիայի զինված ուժերի հրամանատարությունում հայտնել է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը:
Գյուլը հայտարարել է, որ եթե տարածաշրջանում նոր հակամարտություններ կամ քաղաքացիական պատերազմ բռնկվեն, ապա ամբողջ տարածաշրջանը կհայտնվի «նոր անորոշության եւ քաոսի մեջ»:
«Նման պայմաններում Թուրքիան չի կարող իրադարձությունների հետեւել հեռվից, ուստի դիվանագիտական ակտիվությունը եւ ռազմական պատրաստվածությունը Թուրքիայի համար ոչ թե ընտրություն են, այլ անհրաժեշտություն»,-ասել է Գյուլը:

Есть вероятность перерастания напряженности, очаг которой находится в рамках ядерной программы Ирана, в горячее (военное) противостояние. Об этом, как передает РИА Новости, 5 апреля в командовании академий вооруженных сил Турции заявил президент Турции Абдулла Гюль.
При этом Гюль заявил, что если в регионе вспыхнут новые конфликты или гражданские войны, то весь регион окажется в «новой неопределенности и хаосе».
«В таких условиях Турция не может позволить себе следить за событиями дистанционно, поэтому дипломатическая активность и военная подготовка для Турции не выбор, а – необходимость», - заявил Гюль.