Հայաստանի օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը դժգոհ է տնտեսական մրցունակության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ղեկավար Արտակ Շաբոյանի` իր ներդրման վերաբերյալ արձագանքից: Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր կարծիքն արտահայտել է ապրիլի 6-ի մամլո ասուլիսին:
Ներկայացնելով 2011 թվականի արդյունքների մասին պետական գերատեսչությունների մասին իր զեկույցը` Անդրեասյանը հայտնել է, որ ամենակառուցողականը եղել է ոստիկանության արձագանքը, որը խոստացել է զբաղվել բարձրացված հարցերով:
Դատախազության պատասխանն օմբուդսմենին ավելի քիչ է դուր եկել, եւ Անդրեասյանը հույս է հայտնել, որ հետագայում իրադրությունը կփոխվի:
Սակայն օմբուդսմենի համար ամենատարօրինակ եւ անընդունելին եղել է տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի արձագանքը, որի ղեկավարը տարբեր մեկնաբանություններով օմբուդսմենի զեկույցում Հանձնաժողովի վերաբերյալ նշված բացթողումներն անարդար է համարել: Մանրամասնելով «սիրաշահող» կարծիքների փոխանակումը` որպես օրինակ Անդրեասյանը նշել է «Ալեքս Գրիգ» ընկերության հետ կապված հարցը. Հանձնաժողովի կողմից հայտնաբերվել էին թերացումներ (կեղծ օղու վաճառք), ընկերությունը տուգանված է, այնուհետեւ հաջորդել է դիմում դատարան, իսկ այդ նույն ընթացքում կասկածելի օղու վաճառքը շարունակվում է: Ըստ օմբուդսմենի` ընկերությունն, իհարկե, կարող էր բողոքարկել Հանձնաժողովի որոշումը դատարանում, սակայն ամեն դեպքում մինչեւ դատարանի որոշումը «տուգանված» օղու վաճառքը պետք է դադարեցվեր:
Հանձնաժողովի որոշման չիրագործումը կարող էր դառնալ երկրորդ տուգանքի պատճառ, որը նույնպես տեղի չէր ունեցել:

Омбудсмен Армении Карен Андреасян недоволен реакцией главы Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Артака Шабояна на свой доклад. Свое мнение защитник прав человека выразил на пресс-конференции 6 апреля.
Представив отклик государственных ведомств на свой доклад по итогам 2011 года, Андреасян сообщил, что самой конструктивной оказалась реакция полиции, обещавшей заняться поднятыми вопросами. Ответ прокуратуры омбудсмену понравился меньше, и Андреасян выразил надежду, что ситуация в дальнейшем изменится.
Однако самым странным и неприемлемым для омбудсмена стал ответ Государственной комиссии по защите экономической конкуренции, глава которой в различных комментариях счел указанные в докладе омбудсмена упущения со стороны Комиссии необъективными. Детализируя обмен «лестными» мнениями, Андреасян в качестве примера привел вопрос, связанный с компанией «Алекс Григ»: Комиссией были выявлены нарушения (продажа фальшивой водки), компания оштрафована, затем последовало обращение в суд, а тем временем продажа сомнительной водки продолжается. По словам омбудсмена, компания, конечно, могла обжаловать решение Комиссии в суде, но в любом случае до решения суда продажа «оштрафованной» водки должна была быть приостановлена. Невыполнение решения комиссии могло стать причиной второго штрафа, чего также не произошло.