Ելաբուգայում ադրբեջանցիները որպես սեփական այբուբեն են ներկայացրել հայկական տառերը: Նրանք հայոց այբուբենը ներկայայացրել են «ադրբեջանական խումբ» բաժնում` Կազանի դաշնային համալսարանի Էլաբուգայի պետական մանկավարժական համալսարանի էթնոմշակութային կրթության գիտա-մեթոդական կենտրոնի կայքում, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը:
Նշենք, որ ադրբեջանցիները, չունենալով իրենց տառերը, խորհրդային ժամանակահատվածում օգտվում էին ռուսատառ այբուբենից, իսկ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, անցել է լատինատառ այբուբենի:
Համալսարանի տնօրեն Ելենե Մերզոն հաղորդել է ադրբեջանական լրատվամիջոցներին, որ «ադրբեջանական խմբի» համար հայկական այբուբենն իրենց տրամադրել է Ելաբուգայի ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավար Զիվար Օրուջովը:

В Елабуге азербайджанцы представили как свой алфавит армянские письмена. С их подачи армянский алфавит приведен в разделе «Азербайджанская группа» на сайте научно-методического центра этнокультурного образования Елабужского государственного педагогического университета (ЕГПУ) Казанского (Приволжского) федерального университета, сообщает газета армян России «Еркрамас».
Отметим, что азербайджанцы, за неимением своих букв в советское время пользовались кириллицей, а после распада советского союза перешли на латиницу.
Директор Елабужского государственного педагогического университета Казанского (Приволжского) федерального университета Елена Мерзон сообщила азербайджанским СМИ, что армянский алфавит для «азербайджанской группы» им предоставила руководитель азербайджанской диаспоры в Елабуге Зивар Оруджова.