Հայերի հանցավոր խմբավորումների կողմից Medicare համակարգի շրջանակում մեքենայությունների սխեմաներն ի ցույց են դնում այն խնդիրները, որոնց կբախվի ԱՄՆ-ն, եթե նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից առաջարկված նախագիծն ընդունվի: Նման կարծիք է հայտնել Հասարակական անվտանգության հսկողության դաշնային ծառայության պետ Ջիմ Կուրին:
examiner.com կայքում  հրապարակված իր հոդվածում նա մանրամասն անդրադարձել է առողջապահության համակարգում հանցագործություններին` ընդգծելով, որ մեքենայությունների արդյունքում ընդհանուր առմամբ յուրացվել է ավելի քան 163 մլն դոլար:
Նրա խոսքով` քրեական բաղադրիչր դեմոկրատների կողմից քննարկման առարկա չի եղել:
«Օրինագծի վերաբերյալ քննարկումների արդյունքում դեմոկրատները բավարար ուշադրություն չեն դարձրել հանցագործների կողմից բժշկական ծառայութունների ոլորտ ներթափանցելու հնարավորությանը»,-ասել է քաղտեխնոլոգ եւ փաստաբան Մայքլ Բեյքերը:
Այսպիսով, մասնագետների կարծիքով, Օբամայի կողմից ներկայացված օրինագիծը կարող է համեղ պատառ լինել հանցագործների համար:

Мошеннические схемы в рамках системы Medicare, разработанные армянскими криминальными группировками, демонстрируют проблемы, с которыми столкнется США, если предложенный президентом Бараком Обамой законопроект будет принят. Такого мнения придерживается начальник Федеральной службы надзора за общественной безопасностью Джим Кури.
В своей статье на сайте examiner.com эксперт подробно остановился на преступлениях в сфере системы здравоохранения, подчеркнув, что в результате махинаций в общей сложности было присвоено более $163 млн.
По его словам, криминальная составляющая не была предметом обсуждения демократов.
«В ходе интенсивных дебатов по законопроекту демократы не уделили достаточного внимания, если вообще упомянули, возможность преступников проникнуть в сферу медицинских услуг, предоставляемых компаниями, связанными с больницами, домами престарелых и другими предприятиями»,- говорит политтехнолог и адвокат Майкл Бейкер.
Таким образом, по мнению специалистов, законопроект по здравоохранению, представленный Обамой, станет лакомым кусочком для преступников.