«Օրինաց երկիր» կուսակցությունն այսօր` ապրիլի 8-ին ներկայացրեց իր նախընտրական ծրագիրը, որը  ներառում էր բազմաթիվ ոլորտներ` սկսած սոցիալական խնդիրներից մինչեւ արտաքին քաղաքականություն եւ Ղարաբաղի հարց: Այս մասին այսօր` ապրիլի 8-ին,  ներկայացնելով իրենց նախընտրական ծրագիրը, ասաց  ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը` հավելելով, որ այս նախընտրական ծրագիրը բազմաթիվ վերքերի դարման է լինելու, այն բավականին մրցունակ է եւ դրանով կուսակցությունը մտադիր է անցկացնել լուրջ փոփոխություններ: Մինչ ծրագիրը ներկայացնելը, ՕԵԿ նախագահը նախ շնորհավորեց բոլորին` Սուրբ Հարությանի տոնի կապակցությամբ եւ առաջարկեց  «Սուրբ օրը սկսել աղոթքով»:
ՕԵԿ-ը նախընտրական ծրագրում ներառել է նաեւ առողջապահական, կրթական, սեփականության անձեռնմխելիության ու մատչելի բնակարանների հասանելիության հարցերը, ներկայացված են տնտեսության զարգացման համար առանձին ոլորտներում բարեփոխումների առաջարկներ, իսկ  նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, կենսաթոշակների բարձրացումն ու  մենաշնորհների դեմ պայքարը կուսակցության համար առաջնահերթություններ են:
Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ ինքը վերջին վեց ամիսների ընթացքում հանրապետության գրեթե բոլոր մարզերում ու շրջաններում ու նախընտրական ծրագիրը կազմված է մարդկանց խնդիրներին մոտիկից ծանոթանալուց հետո: Նրա պնդմամբ` Հայաստանում «օրենքի ու արդարության սով կա», եւ  կուսակցության գերագույն նպատակն է կառուցել օրենքի երկիր եւ օրենքով ապրող հասարակություն:  «Սյս ծրագիրն այն հիմքն է, որով հնարավոր է լուծել այն մտահոգությունները, որոնք ունի մեր ժողովուրդը: Կան հարյուր հազարավոր մարդիկ, որոնք պատրաստ են գալ մեր ետեւից եւ ուզում են ապրել օրենքի երկրում»,- նշեց Ա. Բաղդասարյանը:
Նրա կարծիքով` սոցիալական ոլորտում առաջնահերթ է  սոցիալական անհավասարությունները հաղթահարելը եւ  երկրում միջին խավ ստեղծելը: «Մենք գտնում ենք, որ աշխատավարձը պետք է ապահովի մարդու համար ապրելու նվազագույն կենսապայմաններ, մենք գտնում ենք, որ ավելի շատ վաստակողը պետք է ավելի շատ հարկ վճարի», -հայտարարեց ՕԵԿ նախագահը` շեշտելով, որ իրենց նպատակն է ՀՆԱ-ում աշխատավարձի բաժնեմասի կտրուկ բարձրացումը: Արթուր Բաղդասարյանի խոսքով` ՕԵԿ-ը շարունակելու է  իր պայքարը` ավանդների լիարժեք վերադարձման համար: «Մեր ազգը չպետք է ապրի ողորմությամբ, որը հատկապես ավելի է երեւում ընտրություններից ընտրություն», -նշեց ՕԵԿ ղեկավարը:Կուսակցությունը իր նախընտրական ծրագրում առաջարկում է ստեղծել պետական ծառայության նոր տեսակ` բյուջետային ծառայություն եւ ներառել տարբեր մասնագետների, որոնց, ըստ նրա, պետք է մեկտեղել մեկ սոցիալական խմբի մեջ:
Անդրադառնալով մենաշնորհների վերացմանը` Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց աշխատատեղերի ստեղծումը եւ փոքր եւ միջին բիզնեսի համար նպաստավոր պայմանների ապահովումը «Ավելի լավ է հարյուր հոգի ունենա մեկ խանութ, քան մեկ հոգի հարյուր խանութ: Մենք հասնելու ենք նրան, որ ոչ մի ոլորտում չլինի մենաշնորհ: Պետությունը պետք է լինի գործընկեր, ոչ թե մամլիչ մեքենա»,- նշեց նա:
Կրթական ոլորտում Արթուր Բաղդասարյանը որպես գլխավոր խնդիր նշեց երկարաժակետ` 25 տարով վարկերի տրամադրումը, ապա ընդունելության քննությունների եւ ստուգարքների վերացումը, ինչպես նաեւ անվճար կրթության ծավալների մեծացումը:  Ինչ վերաբերում է առողջապահության ոլորտին, ապա, նրա խոսքով, «կոռուպցիան խեղդում է այս համակարգը» եւ այստեղ բարեփոխումների իրականացումը հրատապ է: «Պետպավերն այստեղ չի գործում. ես ու մեր խմբակցության անդամները 100-ից ավել միջնորդություն ենք ստացել քաղաքացիներին ու միջնորդել ենք, որ վիրահատությունը նրանց համար կատարվի պետպատվերի շրջանակներում, քանի որ նրանց համար դժվար է եղել պետպատվեր ստանալ», -նշեց Բաղդասարյանը ու առաջարկեց ներդնել պարտադիր բժշկական ապահովագրությունը, մինչեւ 12 տարեկանների բուժօգնությունը դարձնել անվճար, ինչպես նաեւ անվճար դարձնել այն հիվանդությունների բուժումը, որոնք տարածված են մեզ մոտ, քանի որ իսկ մարդիկ մահանում են, որովհետեւ փող չունեն վիրահատության համար:
Արթուր Բաղդասարյանի համոզմամբ`  ՕԵԿ-կարող է հասնել իր մշակած ծրագրի իրականացմանը, քանի որ իրենք ունեն առավելություն. «Մեր առվելությունը այն է, որ մենք գիտենք, թե ինչ է պետք է անել։ Սա խարսխված չէ խոսքի, այլ մեր գործի վրա: «Օրինաց երկիրն» անպայման հաղթելու է եւ ինչը, որ ես ասացի, վաղ թե ուշ իրականացվելու է»,- ամփոփեց Բաղդասարյանը:

Партия «Оринац еркир» 8 апреля, в первый день начала предвыборной агитации для предстоящих парламентских выборов, представила предвыборную программу. Как заявил лидер партии Артур Багдасарян, программа «станет лекарством для многих ран, достаточно конкурентоспособна и нацелена на серьезные перемены. Перед тем, как представить программу, Багдасарян поздравил всех с праздником Пасхи и предложил «начать святой день с молитвы».
В предвыборную программу, в частности, включен вопрос доступного жилья, вопросы образования и здравоохранения, повышения пенсий и борьбы с монополиями.
По словам А. Багдасаряна, в последние 6 месяцев он побывал почти во всех областях страны, и программа составлена по результатам встреч с простыми людьми. По его утверждению, в Армении чувствуют «голод закона и справедливости», а партия стремится построить общество, живущее законностью. «Эта программа – та основа, которая поможет решить заботящие наш народ проблемы. Есть сотни тысяч людей, готовых идти за нами и желающих жить в стране закона»,- отметил А. Багдасарян.
По его мнению, в социальной сфере прежде всего нужно преодолеть поляризацию и создать средний класс. «Мы считаем, что зарплата должна обеспечивать минимальные жизненные условия для человека, а зарабатывающий больше должен платить больше налогов», - заявил председатель «Оринац еркир», подчеркнув, что их цель – резко увеличить удельный вес заработной платы в ВВП. По словам А. Багдасаряна, партия продолжит борьбу за полное возвращение вкладов. «Наша страна не должна жить милостыней, что от выборов к выборам проявляется особенно явно», - отметил руководитель «Оринац еркир». В предвыборной программе партия предлагает создать новый вид государственной службы – бюджетную и вовлечь различных специалистов, которых необходимо включить в одну социальную группу.
Говоря о ликвидации монополий, Артур Багдасарян отметил: «Лучше путь сто человек имеет по одному магазину, чем один человек – сто магазинов. Мы добьемся того, чтобы ни в одной отрасли монополий не было. Государство должно быть партнером, а не инструментом прессинга»,- заявил он.
В образовательной сфере А. Багдасарян отметил важность долгосрочных, 25-летних учебных кредитов, а также отмену зачетов и вступительных экзаменов и увеличение объемов бесплатного образования. Здравоохранение же «душит коррупция», госзаказ практически не действует, а партия более 100 раз ходатайствовала и добилась обслуживания граждан путем госзаказа. Партия предлагает сделать медобслуживание бесплатным для детей младше 12 лет, а также внедрить обязательное медицинское страхование и бесплатное лечение наиболее распространенных в Армении заболеваний.
По убеждению Артура Багдасаряна, партия может добиться реализации своей программы, так как имеет преимущество. «Наше преимущество в том, что мы знаем, что делать – не на словах, а на деле. «Оринац еркир» обязательно победит, и то, о чем я сказал, рано или поздно будет реализовано», – заявил Багдасарян.