Մալիի նախագահ Ամադու Թումանի Թուրեն պաշտոնապես հրաժարական է տվել` դրանով իրեն պետական հեղաշրջման հետեւանքով պաշտոնանկ արած զինվորականներին հնարավորություն ընձեռելով կատարել պայմանավորվածությունը եւ երկրում վերականգնել քաղաքացիական կառավարումը` իշխանությունը փոխանցելով  խորհրդարանի նախագահ Դիոնքունդա Թրաորային:
Մալիի նոր իշխանությունների հետ բանակցություններում Արևմտյան Աֆրիկայի երկրների տնտեսական համայնքի (ԱԱԵՏՀ) արեւմտաաֆրիկյան թեւի գլխավոր միջնորդ, Բուրկինա-Ֆասո պետության արտգործնախարար Ջիբրիլ Բասոլը հաղորդել է, որ Թուրեից նամակ է ստացել, որտեղ  վերջինս հաղորդել է իր հրաժարականի մասին:
ԱԱԵՏՀ -ի երկրները, քննարկելով Մալիի հյուսիսի ճգնաժամը, որտեղ շարունակվում է  տուարեգների ապստամբությունը եւ որի պատճառով էլ տեղի էր ունեցել ռազմական հեղաշրջումը, տարակարծություններ են ունեցել այն հարցում, թե արդյոք անհրաժեշտ է  ճնշել ապստամբությունն ուժով, թե սկսել բանակցություններ սեպարատիստների հետ, հաղորդում է INFOX.ru-ն:
Աշխարհի առաջատար երկրների առաջնորդները եւ  միջազգային կազմակերպությունները ողջունել են  Մալիի ռազմական ղեկավարության` իշխանությունից հրաժարվելու մասին  որոշումն ընտրությունների նախօրեին, որոնք պետք է տեղի ունենան 40 օրվա ընթացքում:

Президент Мали Амаду Тумани Туре официально ушел в отставку, предоставив тем самым военным, свергнувшим его в результате государственного переворота, возможность выполнить договоренность и восстановить в стране гражданское правление, передав власть председателю парламента Дионкунде Траоре.
Главный посредник на переговорах западноафриканского блока ЭКОВАС с новыми властями Мали, министр иностранных дел государства Буркина-Фасо Джибриль Бассоль сообщил, что получил от Туре письмо, где тот сообщает о своей отставке.
Страны ЭКОВАС, обсуждая кризис на севере Мали, где продолжается восстание туарегов, из-за которого и произошел военный переворот, разошлись во мнениях по вопросу о том, необходимо ли подавить восстание силой или начать переговоры с сепаратистами, передает INFOX.ru.
Лидеры ведущих стран мира и международные организации приветствовали решение военной хунты в Мали отказаться от власти в преддверии выборов, которые должны состояться в течение 40 дней.