Ադրբեջանից հնչող ռազմական հռետորությունը մեզ համար անընդունելի է եւ խիստն քննադատության է արժանի: Այդ մասին ապրիլի 12-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«Չի կարելի մեկ պատերազմի աղաղակներ արձակել, մեկ էլ խոսել բանակցությունների մասին: Սակայն Ադրբեջանն արդեն ցույց է տվել իր իսկական դեմքը, եւ ամբողջ համաշխարհային հանրությունը նման դիրքորոշումը համարում է անընդունելի եւ արժանի դատապարտման», - ընդգծել է Բաղդասարյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի կողմից զենքի զանգվածային գնումը (նկատի ունի Իսրայելից զինամթերքի գնելը– խմբ.) չի հանգեցնի ուժերի հավասարակշռության խախտմանը հօգուտ Ադրբեջանի, Արթուր Բաղդասարյանը նշել է.  «Հանգիստ եւ վստահ եղեք. բոլոր գոյություն ունեցող խնդիրները մանրամասնորեն քննվում են: Շատ դեպքերում տեղեկությունը խիստ ուռճացրած բնույթ է կրում: Եւ ամենից կարեւորն այն է, որ անցյալ տարի տեղի էր ունեցել Հայաստանի համար նշանակալի իրադարձություն.  ԱԽ-ը հաստատել էր 2011-2015 թթ. ընթացքում ռազմական տեխնիկայի եւ զինամթերքների մատակարարման պետական ծրագիրը, ըստ որի մեր երկիր է ներմուծվում նորագույն տեխնիկա»: Նա ընդգծել է, որ հայկական կողմը բավականին ջանքեր է գործադրում, որպեսզի թույլ չտա տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռության փոփոխություն, թեեւ Ադրբեջանը մեծ գումարներ է ծախսում  իր ռազմական բյուջեի ավելացման համար:
«Մենք պետք է չանհանգստանանք այն առիթով, որ Ադրբեջանը շարունակում է սպառազինվել, այլ զուգահեռ պետք է ինքներս մոդեռնիզացնենք մեր ռազմական ներուժը», - ամփոփել է Հայաստանի ԱԽ քարտուղարը:

YEREVAN.- Belligerence coming from Azerbaijan is unacceptable for Armenia and must be condemned, Secretary of National Security Council Arthur Baghdasaryan told journalists on Thursday.
“One should not voice warlike statements and then speak about talks. Azerbaijan has already come out in its true colors. World community considers such position unacceptable and worthy of condemnation,” Baghdasaryan stressed.
Asked whether Azerbaijan’s recent purchase of weapons from Israel will affect the balance of forces, Baghdasaryan said that all existing problems are studied thoroughly.
“The most important thing is the Council adopted 2011-2015 state program of supplies of military equipment and ammunition. Under this program, Armenia will be supplied with modern equipment,” he said.
NSC Secretary said the Armenian side is doing its utmost not to permit change in the balance of forces despite the fact that Azerbaijan is spending huge money on military build-up.
“We must not be worried about Azerbaijan’s military build-up but have to modernize our military potential,” Baghdasaryan concluded.