Իրանի իշխանությունները արգելափակել են երկրի ողջ տարածքով ինտերնետը՝ դեկտեմբերի 7-ին իրանական ընդդիմության առաջնորդ, նախկին վարչապետ Միր-Հոսեյն Մուսավիի կազմակերպած ուսանողների բողոքի գործողության կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Associated press-ը, երկրի բնակիչները չեն կարողացել մտնել համաշխարհային սարդոստայն արդեն կիրակի օրվանից: Սկզբից, մուտքը սահմանափակվել է մայրաքաղաքում, իսկ այսօր արդեն՝ ողջ երկրում:
Բացի այդ, երկրում հավատարմագրված լրագրողներին արգելել են լքել իրենց խմբագրությունները: Միեւնույն ժամանակ, Մուսավիի խոսքերով, որ նախօրեին հանդես է եկել հայտարարությամբ, բարեփոխիչների շարժումը դեռ չի ոչնչացվել: «Ինձ համար ցավալի է տեսնել, թե ինչպես է կառավարությունը, որ ցանկանում է վերջ դնել բարեփոխումներին, կատարում է նույն սխալները»,- նկատել է նա՝ հավելելով, որ ընդդիմությունը այդուհանդերձ գոյատեւեց՝ չնայած իշխանությունների կողմից կոշտ ճնշմանը:
Նախատեսվող ակցիայի կապակցությամբ մեկ այլ ընդդիմադիր՝ Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանին, մասնակիցներին կոչ է արել ցույցերի ժամանակ պահպանել օրենքը, որ երկու «կողմերի ծայրահեղականները չկարողանան սադրանքներ հրահրել»:
Մայրաքաղաքում այսօր ահռելի քանակությամբ անվտանգության ուժեր են կենտրոնացվել՝ ներառյալ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը: Հիշեցնենք, որ ամենամյա ցույցեր դեկտեմբերի 7-ին Իրանում տեղի են ունենում՝ ի հիշատակ 1953թ. հակաամերիկյան բողոքի ցույցերի ժամանակ սպանված երեք ուսանողների:

Власти Ирана заблокировали работу интернета на территории всей страны в связи с намеченной на 7 декабря акцией протеста студентов, которую организует лидер иранской оппозиции, бывший премьер-министр Мир-Хоссейн Муссави. Как сообщает Associated press, жители страны не смогли получить доступ к всемирной сети уже в воскресенье. По началу, как сообщается, доступ был ограничен в столице, а сегодня интернет уже отключен по всей стране.
Кроме того от аккредитованных в Иране иностранных журналистов власти потребовали не покидать сегодня свои редакции. Между тем, по словам самого Муссави, который накануне выступил с заявлением, реформистское движение еще не уничтожено. «Мне горько видеть, как правительство, желающее положить конец реформам, повторяет одни и те же ошибки»,- отметил он, добавив, что оппозиция все-таки выжила, несмотря на жесткое давление со стороны властей.
«Великая нация не будет молчать, когда кто-то фальсифицирует выборы»,- подчеркнул он.
В связи с намеченной акцией протеста другой оппозиционер аятолла Акбар Хашеми Рафсанджани призвал участников соблюдать закон во время демонстраций, чтобы «экстремисты с обеих сторон» не смогли устроить провокации. По его словам, существующие проблемы можно будет решить, если страна пойдет по умеренному пути.
В столице страны сегодня сосредоточено огромное количество представителей иранских сил безопасности, включая гвардейский Корпус стражей Исламской революции.
Отметим, что ежегодные митинги проводятся в Тегеране 7 декабря в память о трех студентах, погибших во время антиамериканских протестов в 1953 году.