Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում ապրիլի 24-ին ժամը 19։15-ին «Ոչ ասենք ռասիզմին եւ ազգայնականությանը» շարժումը կազմակերպում է 1915-ի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված սգո միջոցառում։
«Ոչ ասենք ռասիզմին եւ ազգայնականությանը» շարժման տարածած հայտարարության մեջ նշվում է. «1915-ի ապրիլի 24-ով սկսվեց Անատոլիայի հայերի վերացումը։ Տներից բռնի տեղահանված եւ սպանված մեր հայ քաղաքացիների հիշատակումը բոլորիս մարդկային պարտականությունն է։
97-րդ տարելիցի կապակցությամբ բոլորին հրավիրում ենք սգալու մեր կորուստները, քանի որ այս ցավը ՄԵՐՆ Է, ՍՈՒԳԸ՝ բոլորինս»,-ասվել է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, թե Թուրքիայի մյուս քաղաքներում կայանալիք սգո  միջոցառումների մասին կհայտնվի ապրիլի 16-ին։

Движение «Скажем нет расизму и национализму» организует 24 апреля в 19.15 часов на площади Таксим Стамбула траурное мероприятие, посвященное памяти жертв Геноцида 1915 года.
В распространенном движением «Скажем нет расизму и национализму» заявлении отмечается: «24-ым апреля 1915 года началось уничтожение армян Анатолии. Поминовение силой выдворенных из домов и убитых наших армянских граждан является человеческой обязанностью всех нас.
В связи с 97-ой годовщиной приглашаем всех на оплакивание наших потерь, так как эта боль НАША, ТРАУР -наш», - говорилось в заявлении.
В заявлении отмечается, что о предстоящих траурных мероприятиях в других городах Турции будет сообщено 16 апреля.