Կա ուժ, որը դրդում է Ադրբեջանին պատերազմի: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի անդամ, Լիտվայի նախկին նախագահ Վիտաուտաս Լանդսբերգիսը: Նրա խոսքով, «Ադրբեջանը պետք է հասկանա դա եւ լուծի Ղարաբաղի խնդիրը արդար եւ խաղաղ ճանապարհով»:
Ինչպես հաղորդում է «Գռուզիա Online»-ը, Լանդսբերգիսը նշել է, որ Ադրբեջանը չպետք է կրկնի Վրաստանի սխալը եւ պետք է ձեռնարկի համբերատար, հանգիստ քայլեր, ամրացնի կապերը միջազգային կազմակերպությունների հետ եւ պարբերաբար տեղեկացնի նրանց ԼՂ խնդրի մասին:
«Եթե Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պատերազմ սկսվի, դրանից կշահի միայն երրորդ կողմը, որովհետեւ նա երկու կողմերին էլ զենք զինամթերք կվաճառի: Այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, հնարավոր է միայն խաղաղ կարգավորում` միջազգային իրավունքի հիման վրա»,-ասել է նա:

There are powers that prompt Azerbaijan to war, member of European Parliament, and ex-President of Lithuania Vytautas Landsbergis said.
Azerbaijan should realize it and settle the Karabakh conflict fairly and peacefully.
Landsbergis stated that Azerbaijan should not repeat Georgia’s error. Baku should be patient, take calm steps, strengthen relations with international organizations and regularly inform them about the Karabakh conflict in detail, Gruziya Online reports.
“In case war breaks out between Armenia and Azerbaijan, the third state will gain profit. This state will supply both parties with weapons and ammunition. The conflict has no military solution, it must be solved only peacefully and based on principles of the international law,” he said.