Խորհրդարանական ընտրությունները վերահսկող միացյալ շտաբի ապրիլի 18-ի հերթական նիստին հաստատվել է աշխատանքային  խմբի կազմը, որը կապահովի միացյալ շտաբի եւ նրա կազմի մեջ մտնող կուսակցական շտաբների աշխատանքների միջեւ կապը:
Միացյալ շտաբի աշխատակազմում Հայ ազգային կոնգրեսից կաշխատի Ստեփան Մինասյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից` Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը, Դաշնակցությունից` Համլետ Աբրահամյանը եւ  Սպարտակ Սեյրանյանը, որոնք կփոխարինեն միմյանց` նայած զբաղվածության:
Ըստ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Վարդան Օսկանյանի` անհրաժեշտ է օր առաջ ակտիվացնել միացյալ շտաբի աշխատանքը, քանի որ ժամանակն արդեն սեղմում է, իսկ խախտումների մասին հաղորդագրությունների քանակն աճում օրեցօր:
Հայ ազգային կոնգրեսի  Կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը ոչ միայն հավանություն է տվել Օսկանյանի առաջարկությանը, այլեւ ավելացրել է, որ անհրաժեշտ է աշխատանքային խումբն ավելացնել քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներով, որպեսզի նրանք ոչ միայն արձանագրեն խախտումները, այլ նաեւ նրանց մասին հայտնեն միջազգային դիտորդներին եւ հասարակությանը:
Զուրաբյանը նաեւ նշել է, որ Երեւանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ՀԱԿ-ից պատգամավորի թեկնածու Բաբկեն Գարոյանի միջադեպի հետ կապված միացյալ շտաբը պետք է համապատասխան կառույցների դիմի, ինչպես նաեւ տարածի հայտարարություն:
Զուրաբյանի առաջարկը պաշտպանել է Դաշնակցության ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը` հավելելով, որ այդ միջադեպից բացի անհրաժեշտ է պահանջ ներկայացնել լիազորված կառույցներին, որպեսզի նրանք եւս զբաղվեն անկուսակցական թեկնածու Մերուժան Մխոյանի ինքնաբացարկի հարցով, որը առաջադրվել էր 21-րդ ընտրատարածքում:  «Թեկնածուին սպառնալիքներով ստիպել են ինքնաբացարկ հայտարարել: Բացի այդ,  ընտրողներն ահազանգում են, որ իրենցից քվեարկելն ապացուցող տեսագրություն են պահանջում: Անհրաժեշտ է, որպեսզի համապատասխան կառույցները զբաղվեն այդ դեպքերով: Սակայն նշեմ, որ առ այսօր ոչ ոստիկանության պետը, ոչ կառավարության ղեկավարը  չեն պատասխանել մեկ շաբաթ առաջ նրանց հասցեագրված մեր գրավոր դիմումին»:
Հիշեցնենք, որ ընտրությունները վերահսկող միացյալ շտաբ ստեղծելու նախնական հայտարարությունը ստորագրել են իշխող կոալիցիայի կազմում ընդգրկված «Բարգավաճ Հայաստանը», ընդդիմադիրներ ՀՅԴ-ն, «Ժառանգությունը»  եւ ՀԱԿ-ը:
Դրանից քիչ ժամանակ անց «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ իրենց ստորագրությունը ժամանակավոր է եղել:

На очередном заседании единого штаба по контролю над выборами 18 апреля был утвержден состав рабочей группы, которая будет обеспечивать связь между работой единого штаба и предвыборными штабами партий, входящих в его состав.
От Армянского национального конгресса в рабочей группе единого штаба будет работать Степан Минасян, от партии «Процветающая Армения» -депутат Национального Собрания Ваге Энфеаджян, от АРФ Дашнакцутюн – Гамлет Абрамян и Спартак Сейранян, которые будут заменять друг друга по мере занятости.
По словам члена партии «Процветающая Армения» Вардана Осканяна, необходимо днем ранее активизировать работу единого штаба, так как время уже поджимает, а количество сообщений о нарушениях увеличивается день ото дня.
Координатор Центрального офиса Армянского национального конгресса Левон Зурабян не только поддержал предложение Осканяна, но и добавил, что необходимо дополнить рабочую группу представителями политических сил, чтобы они не только фиксировали нарушения, но и сообщали о них международным наблюдателям и общественности.
Зурабян также отметил, что в связи с инцидентом с кандидатом в депутаты от АНК Бабкеном Гарояном в ереванском административном районе Малатия- Себастия единый штаб должен обратиться в соответствующие структуры, а также распространить заявление.
Предложение Зурабяна поддержал представитель АРФД Армен Рустамян, добавив, что кроме этого инцидента, необходимо также выступить с требованием к уполномоченным структурам, чтобы они также занялись самоотводом беспартийного кандидата в депутаты Меружана Мхояна, который баллотировался в 21-ом избирательном округе. «Кандидата угрозами заставили заявить о самоотводе. Кроме этого, избиратели бьют тревогу, что у них требуют видео доказательство голосования. Необходимо, чтобы соответствующие структуры занялись этими случаями. Однако отмечу, что по сей день ни глава Полиции, ни глава Правительства не ответили на наше предыдущее письменное обращение, адресованное им неделю назад».
Напомним, что первоначально заявление о создании единого штаба по контролю над выборами подписали входящая в правящую коалицию партия «Процветающая Армения», оппозиционные АРФ Дашнакцутюн, «Наследие» и Армянский национальный конгресс. Вскоре представители «Наследия» стали заявлять, что их подпись была временной.