Գլոբալ տնտեսական ակտիվության կտրուկ դանդաղումը Կենտրոնական Ասիայի ութ երկրների համար կարող է սպառնալիք լինել:
Այդ մասին Վաշինգթոնում լրագրողներին հայտնել է Կենտրոնական Ասիայի եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրների դեպարտամենտի տնօրեն Մասուդ Ահմեդը: Սակայն ընդհանուր առմամբ այդ երկրների մասին կանխատեսումը շարունակում է մնալ դրական:
«Գազի եւ նավթի տարածաշրջանային արտահանողները շահել են նավթի բարձր գնի շնորհիվ: Իր հերթին, ներկրողների համար շահավետ դարձավ Ռուսաստանի վերականգնումը, ինչն ազդեց Ռուսաստանում, Կովկասի երկրներում եւ Կենտրոնական Ասիայում աշխատող անձանց դրամական փոխանցումների ծավալների կայուն աճին»,- ասել է Ահմեդը:
Նավթի եւ գազի տարածաշրջանային ներկրողների` Հայաստանի, Վրաստանի, Ղրղըզստանի եւ Տաջիկստանի տնտեսական աճը 2011թ. միջինը կազմել է 6,2%, ասվում է ԱՄՀ-ի հայտարարության մեջ;
Այդ երկրներում համաշխարհային պահանջարկի ավելի ցածր մակարդակի պատճառով, հավանաբար, նկատելի կլինի արտահանման աճի դանդաղեցում; Այդ երկրներում աճը 2012թ. 5,3 % կլինի:
Բարձր ինֆլյացիան տարածաշրջանի երկրների մեծ մասում իջնելու միտում ունի 2012թ. սկզբին:
Մասուդ Ահմեդը խորհուրդ է տվել տարածաշրջանի երկրներին, թե ինչ պետք է անեն ապագայում հնարավոր գլոբալ ռիսկերի չբախվելու համար:
Ըստ նրա` կառավարությունները պետք է աջակցեն աճի հարաբերական բարձր տեմպերը եւ շահույթ ստանան ամբողջ բնակչության համար, այդ թվում` նոր աշխատատեղերի ստեղծման ճանապարհով: Այդ նպատակի համար պահանջվում է բիզնես միջավայրի եւ կառավարման համակարգի բարելավում:

Sharp slowdown in global economic activity could pose a risk to the forecast for the eight countries of Central Asia and Caucasus, the IMF representative said.
“The region’s oil and gas exporters benefitted from the high price of oil, while the oil and gas importers benefitted from the continued recovery in Russia, which has brought a steady increase in workers’ remittances,” Middle East and Central Asia Department Director Masood Ahmed told reporters in Washington.
“The region’s oil and gas importers—Armenia, Georgia, the Kyrgyz Republic, and Tajikistan—grew by 6.2 percent last year.
Because of lower levels of global demand, these countries are likely to see a moderation in export growth, but this decline will not amount to anything approaching the sharp collapse seen in 2009. Growth for these countries is expected to reach 5.3 percent in 2012,” reads the statement on IMF website.
The IMF said high inflation has been on a downward trend in most countries in early 2012.
Ahmed advised the governments that they should Sustain strong growth and ensure that it translates into benefits for the entire population, including by creating more jobs. This medium-term objective will require further progress on improving governance and the business environment.