Գլոբալ տնտեսական ակտիվության կտրուկ դանդաղումը Կենտրոնական Ասիայի ութ երկրների համար կարող է սպառնալիք լինել:
Այդ մասին Վաշինգթոնում լրագրողներին հայտնել է Կենտրոնական Ասիայի եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրների դեպարտամենտի տնօրեն Մասուդ Ահմեդը: Սակայն ընդհանուր առմամբ այդ երկրների մասին կանխատեսումը շարունակում է մնալ դրական:
«Գազի եւ նավթի տարածաշրջանային արտահանողները շահել են նավթի բարձր գնի շնորհիվ: Իր հերթին, ներկրողների համար շահավետ դարձավ Ռուսաստանի վերականգնումը, ինչն ազդեց Ռուսաստանում, Կովկասի երկրներում եւ Կենտրոնական Ասիայում աշխատող անձանց դրամական փոխանցումների ծավալների կայուն աճին»,- ասել է Ահմեդը:
Նավթի եւ գազի տարածաշրջանային ներկրողների` Հայաստանի, Վրաստանի, Ղրղըզստանի եւ Տաջիկստանի տնտեսական աճը 2011թ. միջինը կազմել է 6,2%, ասվում է ԱՄՀ-ի հայտարարության մեջ;
Այդ երկրներում համաշխարհային պահանջարկի ավելի ցածր մակարդակի պատճառով, հավանաբար, նկատելի կլինի արտահանման աճի դանդաղեցում; Այդ երկրներում աճը 2012թ. 5,3 % կլինի:
Բարձր ինֆլյացիան տարածաշրջանի երկրների մեծ մասում իջնելու միտում ունի 2012թ. սկզբին:
Մասուդ Ահմեդը խորհուրդ է տվել տարածաշրջանի երկրներին, թե ինչ պետք է անեն ապագայում հնարավոր գլոբալ ռիսկերի չբախվելու համար:
Ըստ նրա` կառավարությունները պետք է աջակցեն աճի հարաբերական բարձր տեմպերը եւ շահույթ ստանան ամբողջ բնակչության համար, այդ թվում` նոր աշխատատեղերի ստեղծման ճանապարհով: Այդ նպատակի համար պահանջվում է բիզնես միջավայրի եւ կառավարման համակարգի բարելավում:

Резкое замедление глобальной экономической активности может представить риск для  восьми стран Кавказа и Центральной Азии. Об этом директор департамента стран Ближнего Востока и Центральной Азии МВФ Масуд Ахмед заявил журналистам в Вашингтоне. Однако в целом прогноз по этим странам остается положительным.
«Региональные экспортеры газа и нефти выиграли из-за высоких цен на нефть. В свою очередь для импортеров выгодным стало восстановление России, что повлияло на устойчивый рост объемов денежных переводов лиц, которые работают в России, в страны Кавказа и Центральной Азии»,- заявил Ахмед.
Экономический рост региональных импортеров нефти и газа - Армении, Грузии, Кыргызстана и Таджикистана, в среднем составил 6,2% в 2011, говорится в заявлении МВФ.
Из-за более низкого уровня мирового спроса, в этих странах, вероятно, будет наблюдаться  замедление роста экспорта. Рост в этих странах ожидается на уровне 5,3 % в 2012 году.
Высокая инфляция имеет тенденцию к снижению в большинстве стран региона в начале 2012 года.
Масуд Ахмед посоветовал, что нужно сделать странам региона, чтобы в дальнейшем не столкнуться с возможными глобальными рисками.
По его мнению, правительства должны поддержать относительно высокие темпы роста и извлечь выгоду  для всего населения, в том числе путем создания новых рабочих мест. Для этой цели потребуется дальнейший прогресс в улучшении системы управления и бизнес-среды.