Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեն այսօր` ապրիլի 23-ին, հրաժարականի դիմում է ներկայացրել թագուհուն` ընդդիմության հետ 2013 թվականի բյուջեի հարցով անհաջող բանակցություններից հետո:
Ինչպես հաղորդում է AFP-ն, Ռյուտեն հրաժարականի դիմումը Բեատրիքս թագուհուն ներկայացրել է նրան այցելելու ժամանակ:
Վարչապետի հրաժարականը կհանգեցնի ողջ կառավարության հրաժարականին, հաղորդում է «Իզվեստիան» ու հավելում, որ դրանից հետո երկրում պետք է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունենան:
Հոլանդիայում քաղաքական ճգնաժամն սկսվել է այն պատճառով, որ կուսակցությունները չեն կարողացել պայմանավորվել 2013 թվականի բյուջեն 16 մլրդ եվրոյով կրճատելու միջոցառումների շուրջ:
Հերտա Վիլդերսի ուլրտրաաջ «Ազատության կուսակցությունը» հայտարարել է, որ չի պաշտպանում ԵՄ կողմից առաջարկվող միջոցառումները:

Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте 23 апреля подал королеве прошение об отставке после неудачных переговоров с оппозицией по бюджету 2013 года.
Как сообщает AFP, Рютте представил прошение об отставке во время визита к королеве Нидерландов Беатрикс.
Отставка премьер-министра влечет за собой отставку всего кабинета. Как поясняет газета «Известия», после отставки правительства в Нидерландах назначат досрочные выборы в парламент.
Политический кризис в Голландии случился из-за того, что партии не смогли договориться о мерах, необходимых для сокращения бюджета на €16 млрд. Ультраправая «Партия свободы» Герта Вилдерса заявила, что не поддержит меры жесткой экономии, предлагаемые Евросоюзом.