Հայաստանի ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը «կազմակերպված տարաբնույթ միջամտություն» է որակել Սեւծովյան-Կասպյան տարածաշրջանի սոցիալական եւ քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովի բաց նամակն ուղղված Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, որտեղ Զախարովն «ամոթալի» է համարում ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանին աշխատանքից ազատելու Աշոտյանի որոշումը:
Այս մասին ԿԳ նախարարն ասել է այսօր` ապրիլի 23-ին, ԿԳՆ-ում «Վերջին զանգ» երգի շնորհանդեսի ժամանակ:
«Ինքներս իրավական ճանապարհն ենք բռնել եւ ակնկալում ենք իրավական լուծումներ: Կազմակերպված տարաբնույթ միջամտությունները օրենքի դաշտում կարգավորվող խնդրի նկատմամբ չեմ համարում, որ արդյունավետ են ու ճիշտ»,-նշել է Աշոտյանը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, Հայաստանի ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը հրաման էր ստորագրել Ս. Զոլյանի լիազորությունները ռեկտորի պաշտոնում դադարեցնելու եւ 2008թ. մարտի 17-ի թիվ 134 աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու մասին:
Դրանից օրեր անց Սեւծովյան-Կասպյան տարածաշրջանի սոցիալական եւ քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը բաց նամակ է հղել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, որում մասնավորապես, ասվում է.
«Ցավով տեղեկացա Վ. Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանում իրավիճակի մասին` կապված ռեկտոր Սուրեն Զոլյանի ազատման հետ: Նման ամոթալի գործելակերպը վկայում է Կրթության եւ գիտության նախարարի կողմից ոչ միայն այս ուսումնական հաստատությունում, այլեւ կրթությունում իրավիճակը չընկալելու մասին: Ի՞նչպես կարելի է այդպես հեշտությամբ աշխատանքից հեռացնել գիտնականի, ես չեմ քաշվում ասել` միջազգային համարում ունեցող մարդու: Ի՞նչ է կատարվում Հայաստանում: Ես, ինչպեսեւ Ռուսաստանում շատ գիտնականներ, չէինք կարող նման արձագանք սպասել Կրթության եւ գիտության նախարարի կողմից: Մի՞թե Ձեզ մոտ այնքան շատ են բարձր որակավորում ունեցող կադրերը, որոնք ունակ են Ձեր հանրապետությունը ներկայացնել քաղաքակիրթ աշխարհի առջեւ, ինչպես դա անում էր Սուրեն Զոլյանը:Ինչպես եվրոպական, այնպես էլ հետխորհրդային տարածքի գիտական աշխարհի մի շարք ներկայացուցիչներ Ձեզնից արդար եւ միակ ճշգրիտ լուծումն են ակնկալում` վերականգնել միջազգային համբավ ունեցող գիտնական Զոլյանին ռեկտորի պաշտոնում»:

Открытое письмо директора Института политических и социальных исследований Черноморско-Каспийского региона Владимира Захарова – «организованное разноликое вмешательство». Такую оценку 23 апреля на презентации песни «Последний звонок» в Министерстве образования и науки Армении дал глава этого ведомства Армен Ашотян, комментируя письмо Захарова, в котором последний называет решение Ашотяна об увольнении ректора Ереванского государственного лингвистического университета (ЕГЛУ) имени В. Брюсова Сурена Золяна постыдным.
«Мы сами встали на правовой путь, нацелены на правовые решения. Не считаю, что организованные разноликие вмешательства в ситуацию, регулируемую законом, эффективны и правильны», - заявил Ашотян.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, министр образования и науки Армении Армен Ашотян подписал приказ о прекращении полномочий ректора Ереванского Государственного Лингвистического Университета им. Брюсова Сурена Золяна и прекращении действий трудового договора номер 134 от 17 марта 2008 года. Основанием для приказа послужили предыдущие приказы от 6 апреля и 17 апреля (о строгом выговоре Сурену Золяну).
Поводом для выговора послужило то, что Сурен Золян отказался выполнить поручение вышестоящего начальства, отсутствовал из страны без уважительных причин, выполнял свои обязанности недостаточно хорошо. В ответ Сурен Золян обратился в суд.
Конфликт между министром образования Армении Арменом Ашотяном и ректором ЕГЛУ Суреном Золяном возник после того, как ректор покинул страну для участия в пленарном заседании Комитета экспертов Европейской хартии региональных языков, несмотря на то, что министр посчитал этот визит нецелесообразным и запретил ему отсутствовать с 19 по 23 марта.
После этого Почетный доктор Арцахского государственного Университета, профессор Пятигорского государственного лингвистического университета, Лауреат Всероссийской Лермонтовской Премии, Член Союза писателей России, Почетный член Союза писателей Армении, Сопредседатель Российского Лермонтовского комитета, Директор института политических и социальный исследований Черноморско-Каспийского региона Владимир Захаров направил открытое письмо премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну. В тексте письма ситуация в ЕГЛУ названа безобразием, решение Ашотяна постыдным. Захаров также упрекнул министра в непонимании идеи образования.