ԱՄՆ-ի երիտասարդ հայերը հիշում են իրենց արմատներն ու պահպանում հայկական ոգին: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Նյու ջերսիում Հովնանյան դպրոցի ավագ դասարնցիների խմբի ղեկավար Սիլվա Մեսրոպյանը: Ապրիլի 24-ին նրանք այցելել են Երեւանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Սիլվա Մեսրոպյանի խոսքով, ավանդույթի համաձայն ամեն տարի Հովնանյան դպրոցի 8-րդ դասարանի աշակերտները գալիս են Հայաստան` տեսնելու պատմական հայրենիքը: Այցը միտշ նվիրված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: «ԱՄՆ-ում երիտասարդ հայերի սերունդները դաստիարակվում են հայկական ոգով, նրանք երբեք չեն կորցրել այն»,- նշել է Մեսրոպյանը:
Իրենք` աշակերտները նշեցին, որ շատ ուրախ են Հայաստանում լինելու համար, եւ իրենց շատ է դուր եկել Հայաստանը:
Հովնանյան դպրոցի աշակերտները Հայաստան են ժամանել ապրիլի 21-ին: Ապրիլի 27-29-ին նրանք կլինեն Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ մայիսի 3-ին կվերադառնան ԱՄՆ:

YEREVAN. - The Armenian youth of the United States remembers about their Armenian origin and preserves the Armenian spirit, senior class leader of Hovnanian School in New Jersey Silva Mesropian told Armenian News-NEWS.am. On April 24 they visited the Genocide Memorial in Yerevan.
“The young generation of Armenians in the United States is educated with Armenian Spirit, they never lost it. The children have great interest in their historical motherland, they come here with pleasure,” Silva said.
They mentioned that they are very happy for being in Armenia, she added.
All the children answered that they fully recognize what the genocide is and what their ancestors experienced 97 years ago.
“We know about the Armenian Genocide. We know that the Turks killed many innocent people. We came here today in order to witness how people commemorate the Genocide,” one of the students mentioned.