Սուդանը պատերազմ է հայտարարել Հարավային Սուդանին: Այս մասին հայտնել է Հարավային Սուդանի նախագահ Սալվա Կիիրը` Չինաստանի նախագահ Հու Ցզինտաոյի հետ հանդիպման ժամանակ` խնդրելով նրան տնտեսական եւ դիվանագիտական աջակցության մասին:
Հարավային Սուդանի ղեկավարն ընդգծել է, որ իր այցելությունը տեղի է ունենում «Հարավային Սուդանի հանրապետության համար շատ կարեւոր պահի, որովհետեւ մեր հարեւանը Խարտումում մեզ պատերազմ է հայտարարել», հաղորդում է Polit.ru-ն:
Հարավային Սուդանը անջատվել է իր հարեւանից եւ անկախություն հռչակել 2010 թվականին: Այդ օրվանից երկու երկրները այդպես էլ չեն կարողանում լուծել սահմանների եւ նավթային ռեսուրսների բաժանման հարցը:
Միաժամանակ, այդ թեմայով բանակցությունները ընդհատվել են այս ամիս: Ապրիլի 23-ին Սուդանի ռազմական օդանավերը ռմբակոծել են Հարավային Սուդանի քաղաքներն ու նավթահանքերը: Այդ ընթացքում զոհվել է 400 մարդ:
Սուդանի նախագահ Օմար ալ-Բաշարը խոստացել է շարոնակել ռազմական գործողությունները, մինչեւ արտաքսեն բոլոր հարավսուդանցիներին:

Судан объявил войну Южному Судану. Об этом, сообщил президент южной республики Сальва Киир на встрече с президентом Китая Ху Цзиньтао, прося его об экономической и дипломатической поддержке.
Глава РЮС подчеркнул, что его визит проходит в «очень важный момент для Республики Южный Судан, потому что наш сосед в Хартуме объявил нам войну», сообщает «Полит.Ру».
Южный Судан оторвался от своего соседа и стал независимым в прошлом году. С тех пор две страны так и не смогли решить вопрос касательно границ и распределения нефтяных доходов. При этом переговоры на эту тему были прорваны в текущем месяце.
23 апреля суданские военные самолеты бомбили города и нефтяные месторождения в Южном Судане. Тогда погибли 400 человек.
Президент Судана Омар аль-Башир пообещал продолжать военную кампанию до тех пор, пока ему не удастся прогнать южан.