Նորվեգացի ահաբեկիչ Բրեյվիկն, այսօր` ապրիլի 25-ին, դատարանի դահլիճում առաջին անգամ հանդիպել է իր գործողություններից տուժած մարդու: Վկայություններ է տվել Օսլոյի կառավարական թաղամասում ռումբի պայթյունից հետո կենդանի մնացած 26-ամյա նորվեգացին, ով արդեն հինգ անգամ վիրահատվել է:
Վկան հենակներով է քայլում: Նա խոստովանել է, որ ահաբեկչությունից հետո վախենում է բարձր եւ կտրուկ ձայներից: Երիտասարդը պատմել է, որ հիշում է պայթյունն ու կրակը: Նա բնազդաբար փակել է դեմքը եւ գլուխը: «Շատ-շատ շոգ էր, ականջներում անընդհատ դժժոց էր, շուրջն ամեն բան ավերվել էր: Ես միանգամից մտածեցի, որ դա ռումբ է»,-ասել է վկան:
Նրա խոսքով, ինքը փորձել է օգնել մի տղամարդու, բայց պարզել է, որ ինքն էլ արյան մեջ է: «Ինձնից արյուն էր հորդում: Իմ կապույտ ջինսը կարմիր էր դարձել: Ես պառկած օգնություն էի կանչում եւ մտածում, որ կմեռնեմ, եթե ոչ ոք չգա»,-դատարանում ասել է վկան:
Դատարանում ահաբեկչությունից հետո արված տեսանյութ է ցուցադրվել, որտեղ երեւում է նաեւ վկան, ամբողջությամբ արյան մեջ թաթախված:
Twitter-ի իր էջում նորվեգացի թղթակիցը գրել է, որ դատարանում վկան գտնվելով Բրեյվիկից մի քանի մետր հեռավորության վրա, իրեն շատ սառնասիրտ է պահել եւ ահաբեկչի հանդեպ ցասումի ոչ մի նշան ցույց չի տվել:
Բրեյվիկը վկայի սարսափելի պատմությունը լսել է անտարբեր, սառը եւ լուրջ դեմքով: Նրան դատարանի դահլիճում հետեւել են 4 հոգեբույժներ, քանի որ նրա մեղսունակության հարցը դեռ բաց է մնում:
Բրեյվիկը իր խոսքում, հանկարծակի խոստովանել է, որ իր համար դժվար է լսել վկաներին եւ ահաբեկչությունից հետո արված տեսանյութերը: Սակայն քիչ անց նա սկսել է քննադատել իշխող «Աշխատավորական կուսակցությանը», մեղադրելով նրան ներգաղթյալների առաջ երկրի դռները բացելու մեջ: Ահաբեկիչը պահանջել է իշխող կուսակցությունից ներողություն խնդրել:

«Норвежский стрелок» Андерс Брейвик 25 апреля впервые встретился в суде с человеком, пострадавшим от его действий. Показания дал 26-летний норвежец, выживший после взрыва бомбы в правительственном квартале Осло и перенесший пять операций.
Свидетель все еще ходит на костылях. Он признался, что после теракта боится громких хлопков и резких звуков. Молодой человек рассказал, что помнит взрыв и пламя. Он инстинктивно прикрыл руками лицо и голову. «Стало очень, очень жарко. В ушах непрерывное гудение. Все вокруг разрушено. Я сразу подумал, что это бомба», - сказал свидетель.
По его словам, он попытался помочь какому-то мужчине, но оказалось, что он и сам в крови: «Из меня хлестала кровь. Мои голубые джинсы стали красными. Я лежал, звал на помощь и думал, что умру, если никто не придет». В суде был показан натуралистичный кадр сцены вскоре после взрыва. На нем можно было увидеть свидетеля, который был весь в крови.
Как отмечает в Twitter норвежский репортер, мужественный свидетель давал показания, находясь в считанных метрах от террориста, однако вел себя спокойно, не выказывая признаков гнева и злобы.
Брейвик же слушал рассказ человека, которого его бомба едва не убила, с бесстрастным, холодным и серьезным лицом.
За поведением Брейвика на слушаниях наблюдают четыре назначенных судом психиатра - главным остается вопрос о том, можно ли считать этого человека вменяемым. Еще одной экспертизе террориста подвергнут по просьбе его защиты, поскольку две предыдущих дали противоположные результаты.
После часового перерыва на обед слушания возобновились. Слово вновь было предоставлено самому Брейвику, который давал показания с 17 по 23 апреля. Теперь ему дана возможность в очередной раз высказаться по поводу своего психического здоровья.
Подсудимый неожиданно признался суду, что слушать свидетелей и видеть кадры хроники тяжело. Однако затем он обрушился на правящую «Рабочую партию», обвинив ее в том, что она открыла страну для потока иммигрантов. Террорист потребовал, чтобы партия принесла за это извинения.
Говоря о первой психиатрической экспертизе, когда его признали невменяемым, Брейвик заявил, что «это злобный вымысел». «Судя по отчету, речь о "сумасшедшем" человеке. А я не такой», - заявил он.