Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարում է, որ մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրություններում ԱԺ-ում մեծամասնություն կազմելու դեպքում առաջնահերթ ձեռնամուխ է լինելու երկու հրատապ հարցերի լուծման, որոնք առաջացել են «վարչախմբի թալանի ու ագահության հետեւանքով»։
ՀԱԿ-ի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«2009թ. մարտի 3-ին ՀՀ դրամը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ միանգամից արժեզրկվեց մոտ 25%-ով։ Այդ պահին ՀՀ բանկային համակարգում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց դեպոզիտները կազմում էին 560 միլիարդ դրամ, որի 56,7%-ը հայկական դրամով։ Ընդամենը 1 օրվա ընթացքում ավանդատուները կորցրեցին 79,4 միլիարդ դրամ։ Առեւտրային բանկերը ոչ մի կորուստ չունեցան, քանզի, իշխանությունների թողտվությամբ ու հավանությամբ, ավանդատուների կրած վնասից ոչինչ չփոխհատուցեցին։ Հայ ազգային կոնգրեսն անմիջապես ձեռնամուխ է լինելու 2009թ. մարտի սկզբին դրամի փոխարժեքի կտրուկ բարձրացման հետեւանքով տուժած ավանդատուների խախտված իրավունքների ու կրած վնասների վերականգնմանը։ Նրանց ավանդները կավելացվեն 12,5%-ով՝ 2009թ. կորցրածի կիսով չափ։
2010թ. գյուղատնտեսության վիճակը ծայրահեղ վատացավ երաշտի ու դրա դեմ կառավարության անգործության հետեւանքով։ Տեղի ունեցավ գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության կտրուկ անկում. ըստ պաշտոնական տվյալների անկումը կազմեց 15, իսկ իրականում՝ 30%։ Իր կամքից անկախ ստեղծված աղետալի ֆորսմաժորային իրավիճակում գյուղացիներն ի վիճակի չեղան վերադարձնելու առեւտրային բանկերից ստրկական պայմաններով վերցրած վարկերը։ Կառավարությունն իրական օգնության փոխարեն բավարարվեց գյուղացիներին ընդամենը 10-20% զեղչ գներով մի քանի կիլոգրամ սերմացու, դիզվառելիք ու պարարտանյութ վաճառելով։ Վերցված վարկերը՝ բարձր տոկոսադրույքով հանդերձ, մնաց գյուղացու ուսերին։ Հայ ազգային կոնգրեսը խորհրդարանում մեծամասնություն ստանալու դեպքում անմիջապես մինչեւ 10 հեկտար հող ունեցող գյուղացիական տնտեսությունների համար կիրականացնի վարկային ամնիստիա, վարկերի տոկոսադրույքները կզրոյացվեն՝ կեսը բյուջեի սուբսիդիաների, մյուս կեսը՝ գյուղատնտեսական վարկերի գծով բանկային տնտեսական նորմատիվների իջեցման հաշվին։
Հայ ազգային կոնգրեսը հիշեցնում է նաեւ, որ շարունակվում է խորհրդային Խնայբանկի գծով ավանդները պետական պարք ձեւակերպելու համար քաղաքացիների հաշվառման գործընթացը։ Այս եւ մյուս խնդիրների հատ կապված՝ պետք է դիմել Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակ կամ Կոնգրեսի տարածքային գրասենյակներ»:

Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) в случае, если получит большинство мест по итогам парламентских выборов 6 мая, намерен срочно взяться за решение двух проблем, которые возникли в результате «грабежа и жадности властей». Об этом говорится в распространенном АНК заявлении.
«3 мая 2009 г. армянский драм резко девальвировал по отношению к американскому доллару – сразу примерно на 25%. Объем депозитов физических и юридических лиц в банках на этот момент был равен 560 млрд. драмам, 56,7% из которых - в армянских драмах. Вкладчики всего за 1 день потеряли 79,4 млрд. драмов. Коммерческие банки никаких потерь не понесли, поскольку с позволения и одобрения властей ничего не компенсировали. Армянский национальный конгресс немедленно примется за восстановление нарушенных прав вкладчиков и возмещение ущерба. Вклады будут восстановлены в размере 12,5% - половина потерянного в 2009 г.
В 2010 г. из-за засухи и бездействия в этой связи правительства резко ухудшилось состояние сельского хозяйства. Произошло резкое сокращение производства сельхозтоваров – по официальным данным на 15%, на самом деле – на 30%. В трагической, форс-мажорной ситуации, сложившейся не по его воле, сельчанин оказался не в состоянии погасить кредиты, полученные на рабских условиях у коммерческих банков. Правительство, вместо того, чтобы оказать реальную помощь, продавало сельчанам по несколько килограммов семян, дизельного топлива и удобрений со скидкой 10-20%. Кредиты с их высокими процентными ставками так и остались на плечах у сельчан. Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) в случае, если получит большинство мест по итогам парламентских выборов, немедленно объявит кредитную амнистию для сельских хозяйств площадью менее 10 га: процентные ставки по кредитам будут обнулены – половина за счет бюджетных субсидий, другая половина за счет снижения банковских нормативов по части сельскохозяйственных кредитов.
Армянский национальный конгресс также напоминает, что продолжает процесс регистрации граждан для оформления вкладов в советском Сбербанке в качестве государственного долга. По этому и прочим вопросам нужно обращаться в центральный или территориальные офисы АНК», - говорится в сообщении.