Սիրիայում ՄԱԿ-ի միջազգային դիտորդական առաքելությունը  կգլխավորի նորվեգացի գեներալ Ռոբերտ Մուդը: Նրա թեկնածությունը Անվտանգության խորհրդում առաջարկել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը, հաղորդում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Հիշեցնենք, ապրիլի սկզբին ՄԱԿ-ի  եւ Արաբական երկրների լիգայի հատուկ պատվիրակ Քոֆի Անանը Մուդին հանձնարարել էր Դամասկոսում սիրիական իշխանությունների հետ բանակցություններ վարել ՄԱԿ-ի դիտորդների տեղակայման վերաբերյալ: Լրատվամիջոցների վկայություններով` Մուդին հաջողվել է պայմանավորվածության գալ իշխանությունների հետ  խնդրահարույց գոտիներում 200-250 խաղաղարարների տեղակայման վերաբերյալ:
Նա ուղեւորվել է Ժնեւ, որպեսզի արձանագրության նախագիծը ներկայացնի Անանի հաստատմանը, սակայն Դամասկոս չի վերադարձել: Նրան փոխարինել է գնդապետ Ահմեդ Հիմիշը:
Այժմ ՄԱԿ-ը պատրաստվում է երեք ամսով Սիրիա ուղարկել մոտ 300 ռազմական դիտորդների: Նախորդ շաբաթ Սիրիա է մեկնել ՄԱԿ-ի դիտորդների առաջին խումբը` կազմված 30 հոգուց, որոնք պետք է վերահսկեն, թե ինչպես է կատարվում ՄԱԿ-ի  եւ ԱԵԼ-ի հատուկ պատվիրակի առաջարկած ճգնաժամի կարգավորման նախագիծը:

Миссию международных наблюдателей в Сирии, командированных от ООН, возглавит норвежский генерал Роберт Муд. Его кандидатуру предложил Совету Безопасности генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, сообщает «Комсомольская правда».
Напомним, в начале апреля спецпредставитель ООН и Лиги арабских государств (ЛАГ) по сирийскому урегулированию Кофи Аннан поручил Муду провести переговоры в Дамаске с сирийскими властями об условиях размещения наблюдателей ООН. По сведениям СМИ, Муду удалось достичь договоренности с сирийскими властями о дислокации в конфликтных зонах 200-250 миротворцев.
Он направился в Женеву, чтобы представить проект протокола на утверждение Аннану, однако в Дамаск уже не вернулся. Его сменил марокканский полковник Ахмед Химмиш.
Сейчас ООН готовит к отправке в Сирию на три месяца корпус из порядка 300 военных наблюдателей, среди которых числятся четверо россиян.
На прошлой неделе в Сирию прибыла первая группа международных наблюдателей ООН из 30 человек, которые должны проконтролировать, как выполняется предложенный спецпосланником ООН и ЛАГ план по выходу из кризиса.