Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը, Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը եւ «Միավորված հայեր» կուսակցությունը խորհրդարանում հայտնվելու շանսեր չունեն: Այսօր` ապրիլի 26-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը: Նա դժվարացավ ասել, թե ինչ նպատակով են ընտրությունների մասնակցում Դեմկուսն ու «Միավորված հայերը»:
«Ակնհայտ է, որ նրանք քաղաքական պատվեր չեն կատարում, հնարավոր է, դա ընդամենը իրենց մասին հայտարարելու հնարավորություն է»,- նկատեց Գրիգորյանը:
Նա ցածր է գնահատում նաեւ Կոմկուսի շանսերը, թեեւ ըստ որոշ հարցումների արդյունքների, այդ կուսակցության վարկանիշը զրոյական մակարդակից բարձրացել է հասնելով 2-3 տոկոսի: «Կոմունիստները չկարողացան վերաիմաստավորել իրականությունը: Նրանց մոտ կարոտախտ է»,-վստահություն հայտնեց Ս. Գրիգորյանը, միաժամանակ կարծիք հայտնելով, որ Կոմկուսը հույս ունի ստանալ բողոքող ընտրազանգվածի մի մասի ձայները:

У Коммунистической партии Армении, Демократической партии Армении и партии «Объединенные армяне» нет шансов попасть в парламент. Такое мнение выразил политолог Степан Григорян на пресс-конференции 26 апреля.
Политолог затруднился сказать, с какой целью участвуют в выборах ДПА и «Объединенные армяне». «Ясно, что они не выполняют политический заказ. Возможно, это просто возможность заявить о себе», - заметил Григорян.
Невысоко оценивает эксперт и шансы Компартии, хотя ее рейтинг, по данным нескольких соцопросов, практически с нулевого уже поднялся до 2 – 3%. «Коммунисты не сумели переосмыслить реальность. Это ностальгия», - уверен политолог. Одновременно Григорян считает, что Компартия рассчитывает на поддержку части протестного электората.