Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հինգ հեռուստաալիքների լրագրողների հետ հարցազրույցում հայտնել է, որ կմտնի «Եդինայա Ռոսիա» եւ կգլխավորի այն եւ կդառնա, այդպիսով, կուսակցական վարչապետ:
«Եթե կուսակցությունը գլխավորելու նման առաջարկություն ստանամ, իսկ գործող նախագահը դա հնչեցրել է, ես չեմ հրաժարվի», – ասել է Մեդվեդեւը, ավելացնելով, որ «կուսակցության ցանկացած ղեկավար պետք է նրանում լինի», հայտնում է  «gazeta.ru»-ն:
«Չեմ թաքցնի, «Եդինայա Ռոսիան» ուժ է, որին ես համակրում էի», – ավելացրել է նա`նշելով, որ ԵՌ-ում «բավականին թերություններ կան»:
«Չեմ կարողանում հասկանալ, երբ ասում են, որ «Եդինայա Ռոսիան» հանրահայտ կուսակցություն չէ... Աջակցության վարկանիշը 55–53% է: Դա ամենամեծ կուսակցությունն է, ես չեմ ասում, որ ամենակատարյալը: «Եդինայա Ռոսիայի» հեռանկարները դիտարկում եմ որպես կենտրոնական-պահպանողական ուժի, մեզ մոտ սոցիալ-դեմոկրատներ չկան», – ասել է Մեդվեդեւը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ռուսաստանի ընտրված նախագահ, առայժմ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել էր, որ ԵՌ-ում ղեկավարի իր տեղն զբաղեցնի Մեդվեդեւը, քանի որ նա, նախագահի պարտականություններին անցնելով, մտադիր է հրաժարվել այդ պաշտոնից:

Президент России Дмитрий Медведев в интервью журналистам пяти телеканалов сообщил, что вступит в «Единую Россию» и возглавит ее, и станет, таким образом, партийным премьер-министром.
«Если такое предложение – возглавить партию – ко мне поступит, а действующий председатель его озвучил, я от него отказываться не буду», – сказал Медведев, добавив, что «любой руководитель партии должен быть в ней», сообщает «Газета.Ру».
«Не скрою, «Единая Россия» – сила, которой я симпатизировал», – добавил он, отметив вместе с тем, что в ЕР «полно недостатков».
«Не могу понять, когда говорят, что «Единая Россия» непопулярная партия... Рейтинг поддержки – 55–53%. Это самая большая партия, я не говорю, что самая совершенная. Перспективы «Единой России» рассматриваю как центристски-консервативные силы, социал-демократов у нас нет», – сказал Медведев.
Напомним, ранее избранный президент России, а пока еще премьер-министр России Владимир Путин предложил, чтобы его место председателя ЕР занял Медведев, поскольку он, вступив в должность президента, намерен от этого поста отказаться.