Եվրամիության պատմության մեջ առաջին անգամ ԵՄ քայքայումը իրատեսական սցենար է դարձել: Այդ մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի գերմանացի ղեկավար Մարտին Շուլցը:
Ելույթ ունենալով եվրոկոմիսարների խորհրդի առջեւ` Շուլցը նրանց ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ ԵՄ երկրների առաջնորդները դժգոհ են որոշումներ կայացնելու ընդհանրական մեթոդից եւ կողմ են դրանց «վերաազգայնացմանը», գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նրա խոսքով` մարտի սկզբին ԵՄ 26 երկրների առաջնորդների կողմից ստորագրված բյուջետային կայունության մասին պայմանագիրը փորձ է Եվրախորհրդարանը շրջանցելով բյուջետային միություն ստեղծելու, որը Եվրախորհրդարանի վերահսկողությունից դուրս կգտնվի:
Միաժամանակ Շուլցը անհանգստություն է հայտնել Շենգենյան գոտում սահմանային վերահսկողությունը վերականգնելու Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի հայտարարությունների եւ ԵՄ պետություններում քսենոֆոբիական տրամադրությունների աճի կապակցությամբ:
Ստեղծված իրավիճակում ասամբլեայի ղեկավարն անհրաժեշտ է համարում Եվրախորհրդարանի եւ Եվրամիության առավել սերտ համագործակցությունը, որպեսզի միասին դիմակայեն այդ միտմանը:

Впервые в истории Европейского союза крах ЕС стал реалистическим сценарием. Об этом заявил председатель Европарламента немец Мартин Шульц.
Выступая перед коллегией еврокомиссаров, Шульц обратил их внимание на тот факт, что лидеры стран-членов ЕС не довольны коммунитарным методом принятия решений и выступают за их «ренационализацию», передает РИА Новости.
По его словам, подписанный в начале марта лидерами 26 стран ЕС договор о бюджетной стабильности представляет собой попытку создать в обход Еврокомиссии бюджетный союз, неподконтрольный Европарламенту.
При этом Шульц высказал обеспокоенность призывами Франции и Германии восстановить пограничный контроль в Шенгенской зоне и ростом ксенофобских настроений в государствах ЕС.
В сложившейся ситуации глава ассамблеи видит необходимость более тесного сотрудничества между Еврокомиссией и Европарламентом, чтобы совместно противостоять этой тенденции.