Իրանի ազգային տանկերային ընկերությանը պատկանող խոշոր, հում նավթ փոխադրող նավը (VLCC) հաջողությամբ խույս է տվել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերից և հասել Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան՝ տեղափոխելով ավելի քան 1,9 միլիոն բարել հում նավթ՝ գրեթե 220 միլիոն դոլար արժեքով, հայտնում է մոնիթորինգային TankerTrackers.com ծառայությունը։
Ծառայության X սոցիալական ցանցում հրապարակված հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ նավը «հսկայական» է, և վերջին անգամ այն տեսել են Շրի Լանկայի ափերի մոտ ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ։
Ներկայումս տանկերն անցնում է Ինդոնեզիայի Լոմբոկի նեղուցով՝ ուղղվելով դեպի Ռիաու արշիպելագ։
TankerTrackers.com-ը հայտնում է, որ սուպերտանկերը գտնվել է իրանական ջրերում ապրիլի 13-ին, երբ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը հայտարարեցին իրանական նավահանգիստների շրջափակման մասին։
Հաղորդագրության համաձայն, նավը մարտի 20-ից սկսած ավտոմատ նույնականացման համակարգով (AIS) հաղորդումներ չի փոխանցել, երբ այն լքել էր Մալակկայի նեղուցը և ուղևորվել դեպի Իրան։
Այս հաղորդագրությունը հայտնվել է այն բանից հետո, երբ ապրիլի 29-ին իրանական ԶԼՄ-ները հայտարարեցին, որ առնվազն 52 իրանական նավ խախտել է ամերիկյան շրջափակումը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ զինված ուժերում հայտարարել են, որ շրջափակման սկզբից ի վեր իրենք ստիպել են Իրանի հետ կապված մոտ 41 նավի փոխել երթուղին։
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտարարում են, որ շրջափակումը գործում է և Իրանից խլել է միլիարդավոր դոլարների եկամուտ։ ԱՄՆ-ը հայտարարում է, որ Իրանը չի կարող նավթ արտահանել և ստիպված կլինի այն պահեստավորել այնքան ժամանակ, մինչև պահեստավորման հնարավորությունները սպառվեն և արդյունահանումը դադարի, փոխանցում է Al Jazeera-ն։

Очень крупное судно-перевозчик сырой нефти (VLCC), принадлежащее иранской национальной танкерной компании, успешно ускользнуло от ВМС США и достигло Азиатско-Тихоокеанского региона, перевозя более 1,9 миллиона баррелей сырой нефти на сумму почти 220 миллионов долларов, сообщает мониторинговый сервис TankerTrackers.com.
В сообщении сервиса в соцсети X подчёркивается, что судно «огромное», и в последний раз его видели у берегов Шри-Ланки более недели назад.
В настоящее время танкер пересекает Индонезийский пролив Ломбок в направлении архипелага Риау.
TankerTrackers.com сообщает, что супертанкер находился в иранских водах 13 апреля, когда ВМС США объявили о блокаде иранских портов.
Согласно сообщению, судно не передавало сообщения по автоматической идентификационной системе (AIS) с 20 марта, когда оно покинуло Малаккский пролив и направилось в Иран.
A National Iranian Tanker Company (NITC) VLCC supertanker carrying over 1.9 million barrels (valued at nearly $220 million dollars) of crude oil has managed to evade the U.S. Navy and reach the Far East.
— TankerTrackers.com, Inc. (@TankerTrackers) May 3, 2026
Her name is HUGE (9357183), and we last sighted her off Sri Lanka over a… pic.twitter.com/dBf7QzPVkB
Сообщение появилось после того, как 29 апреля иранские СМИ заявили, что по меньшей мере 52 иранских судна нарушили американскую блокаду.
В ВС США, тем временем, заявили, что с начала блокады они заставили примерно 41 судно, связанное с Ираном, изменить курс.
Официальные лица США заявляют, что блокада работает и обошлась Ирану в миллиарды долларов дохода. США заявляют, что Иран не может экспортировать нефть и будет вынужден хранить ее до тех пор, пока не закончатся мощности и добыча не прекратится, передаёт Al Jazeera.