Իրանի ազգային տանկերային ընկերությանը պատկանող խոշոր, հում նավթ փոխադրող նավը (VLCC) հաջողությամբ խույս է տվել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերից և հասել Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան՝ տեղափոխելով ավելի քան 1,9 միլիոն բարել հում նավթ՝ գրեթե 220 միլիոն դոլար արժեքով, հայտնում է մոնիթորինգային TankerTrackers.com ծառայությունը։
Ծառայության X սոցիալական ցանցում հրապարակված հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ նավը «հսկայական» է, և վերջին անգամ այն տեսել են Շրի Լանկայի ափերի մոտ ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ։
Ներկայումս տանկերն անցնում է Ինդոնեզիայի Լոմբոկի նեղուցով՝ ուղղվելով դեպի Ռիաու արշիպելագ։
TankerTrackers.com-ը հայտնում է, որ սուպերտանկերը գտնվել է իրանական ջրերում ապրիլի 13-ին, երբ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը հայտարարեցին իրանական նավահանգիստների շրջափակման մասին։
Հաղորդագրության համաձայն, նավը մարտի 20-ից սկսած ավտոմատ նույնականացման համակարգով (AIS) հաղորդումներ չի փոխանցել, երբ այն լքել էր Մալակկայի նեղուցը և ուղևորվել դեպի Իրան։
Այս հաղորդագրությունը հայտնվել է այն բանից հետո, երբ ապրիլի 29-ին իրանական ԶԼՄ-ները հայտարարեցին, որ առնվազն 52 իրանական նավ խախտել է ամերիկյան շրջափակումը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ զինված ուժերում հայտարարել են, որ շրջափակման սկզբից ի վեր իրենք ստիպել են Իրանի հետ կապված մոտ 41 նավի փոխել երթուղին։
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտարարում են, որ շրջափակումը գործում է և Իրանից խլել է միլիարդավոր դոլարների եկամուտ։ ԱՄՆ-ը հայտարարում է, որ Իրանը չի կարող նավթ արտահանել և ստիպված կլինի այն պահեստավորել այնքան ժամանակ, մինչև պահեստավորման հնարավորությունները սպառվեն և արդյունահանումը դադարի, փոխանցում է Al Jazeera-ն։

A very large crude carrier (VLCC) belonging to the National Iranian Tanker Company successfully evaded the U.S. Navy and reached the Asia-Pacific region while carrying more than 1.9 million barrels of crude oil worth nearly $220 million, according to the monitoring service TankerTrackers.com.
In a post on X, the service emphasized that the vessel is "huge" and was last seen off the coast of Sri Lanka more than a week ago.
The tanker is currently crossing Indonesia’s Lombok Strait toward the Riau Archipelago.
TankerTrackers.com reports that the supertanker was in Iranian waters on April 13, when the U.S. Navy announced a blockade of Iranian ports.
According to the report, the vessel has not transmitted Automatic Identification System (AIS) signals since March 20, when it left the Strait of Malacca and headed for Iran.
A National Iranian Tanker Company (NITC) VLCC supertanker carrying over 1.9 million barrels (valued at nearly $220 million dollars) of crude oil has managed to evade the U.S. Navy and reach the Far East.
— TankerTrackers.com, Inc. (@TankerTrackers) May 3, 2026
Her name is HUGE (9357183), and we last sighted her off Sri Lanka over a… pic.twitter.com/dBf7QzPVkB
The report came after Iranian media said on April 29 that at least 52 Iranian vessels had breached the American blockade.
Meanwhile, the U.S. military said that since the start of the blockade, they had forced about 41 Iran-linked vessels to change course.
U.S. officials say the blockade is working and has cost Iran billions of dollars in revenue. The United States says Iran cannot export oil and will be forced to store it until storage capacity runs out and production stops, Al Jazeera reports.