Հայերը միշտ եղել են հյուրասեր ժողովուրդ, նախկինում էլ եղել են շատ միջազգային համաժողովներ, և այլ առիթներով հյուրընկալել են միջազգային խոշոր կազմակերպությունների, շատ երկրների ղեկավարների։ Այս մասին ասել է«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը՝ անդրադառնալով ԵՔՀ 8–րդ գագաթնաժողովին։
«Բայց ինձ անհանգստացնում է, որ այս համաժողովը նվիրված է փոքրիկ խմբակին, որը ընդամենը մեկ ամսվա կյանք ունի իշխանավարելու։ Նախընտրական մեկ նկար ստանալու համար ես անհանգստություն ունեմ, որ խարխլվելու է տարածաշրջանային բալանսը, և մեր ժողովուրդը կարող է դրա համար վճարել: Անհանգստություն ունեմ, որ դա կարող է բացել 300 000 ադրբեջանցիների մուտքը Հայաստան։
Մեր ժողովրդին առաջին հերթին անհանգստացնում են անվտանգային խնդիրները և իրենց կյանքի բարեկեցությունը, իսկ ինձ անհանգստացնում է երկրի աղքատության մակարդակը և դրանք հաղթահարելու ճանապարհները»,– ասել է Կարապետյանը։

Армяне всегда были гостеприимным народом, они принимали у себя множество международных конференций, а также лидеров крупных международных организаций и многих стран. Об этом заявил кандидат в премьер-министры от партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян, говоря о 8-м саммите ЕПС.
«Но меня беспокоит, что эта конференция посвящена небольшому кружку, которому осталось править всего месяц. Я опасаюсь, что ради получения одного предвыборного фото будет подорван региональный баланс, и за это может поплатиться наш народ. Я опасаюсь, что это может открыть путь для въезда в Армению 300 000 азербайджанцев.
Наш народ в первую очередь обеспокоен вопросами безопасности и благополучием своей жизни, а меня беспокоит уровень бедности в стране и пути его преодоления», — сказал Карапетян.