«Ծովային ճանապարհ չունեցող երկրների համար ավիահաղորդակցությունը շատ կարևոր է։ Մեր մայրաքաղաքների միջև ուղիղ չվերթի գործարկումը, իհարկե, հնարավորություններ կընձեռի և՛ բիզնեսի, և զբոսաշրջության համար, նաև նոր ներդրումների հնարավորություններ կբացի»։ Այս մասին Ուզբեկստանի Սամարկանդ քաղաքում Ասիական զարգացման բանկի 59-րդ տարեկան համաժողովի շրջանակում NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Ուզբեկստանի Հանրապետության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Աբդուլազիզ Աքքուլովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ նշանակություն ունի երկու երկների համար առաջիկայում Երևան–Տաշքենդ ուղիղ չվերթի մեկնարկումը։
«Փորձը ցույց է տալիս՝ երբ որպես զբոսաշրջիկ հրավիրում ես, մարդը տեսնում է հնարավորությունները նոր երկրում, ձևավորվում է փոխգործակցություն, տնտեսությունը զարգանում է»,–հավելել է Աքքուլովը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է գնահատում Հայաստանի և Ուզբեկստանի միջև տնտեսական համագործակցության ներկայիս մակարդակը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահը պատասխանել է, որ համագործակցությունն ինչպես գործընկեր մյուս երկրների, այնպես էլ Հայաստանի հետ, ակտիվ զարգանում է։
«Մենք շատ չիրացված ներուժ ունենք։ Եվ մենք իհարկե կօտագործենք այն։ Մենք միշտ կապի մեջ ենք Հայաստանի զբոսաշրջության կոմիտեի մեր գործընկերների հետ։ Մարտ ամսին ցուցահանդեսի շրջանակներում մենք հանդիպեցինք և քննարկեցինք փոխադարձ գործողությունները, թե ինչպես կարող ենք օգնել միմյանց և ինչպես կարող ենք զարգացնել մեր երկրի զբոսաշրջային հոսքերը»,–ասել է պաշտոնյան՝ նշելով, որ կարծում է՝ մայրաքաղաքների միջև ուղիղ չվերթը ավելի լայն հնարավորություններ կստեղծի համագործակցության զարգացման համար։
Նշենք, որ Սամարկանդ քաղաքում մայիսի 3-6–ը անցկացվում է Ասիական զարգացման բանկի 59-րդ տարեկան համաժողովը, որի շրջանակում Ուզբեկստանում են ԱԶԲ–ի անդամ 69 երկրների ֆինանսական ոլորտի ներկայացուցիչները, փորձագետներ, քաղաքականություն մշակողներ, լրագրողներ։

Для стран, не имеющих выхода к морю, авиасообщение очень важно. Запуск прямого рейса между нашими столицами, конечно, создаст возможности как для бизнеса, так и для туризма, а также откроет новые возможности для инвестиций. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am в рамках 59-го ежегодного заседания Азиатского банка развития в узбекском городе Самарканд председатель Комитета по туризму Узбекистана Абдулазиз Аккулов, отвечая на вопрос, какое значение для двух стран имеет предстоящий заупск прямого рейса Ереван-Ташкент.
«Опыт показывает, когда приглашаешь человека как туриста, он видит возможности в новой стране, формируется взаимодействие, развивается экономика», - заявил Аккулов.
На вопрос, как оцениваете нынешний уровень экономического сотрудничества между Арменией и Узбекистаном, председатель Комитета по туризму отметил, что взаимодействие как с другими дружественными странами, так и с Арменией, активно развивается.
«У нас очень большой нереализованный потенциал. И мы, конечно, используем его. Мы всегда на связи с нашими коллегами из Комитета по туризму Армении. В марте в рамках выставки мы встретились и обсудили взаимные действия, то, как мы можем помочь друг другу и как можем развивать туристические потоки наших стран», - сказал чиновник, добавив, что прямой рейс между столицами создаст более широкие возможности для развития сотрудничества.
Отметим, что в городе Самарканд проходит 59-е ежегодное заседание Азиатского банка развития, в рамках которого в Узбекистане находятся представители финансовой сферы 69 стран-членов АБР, эксперты, разработчики политики, журналисты.