Հայաստանին և Ադրբեջանին անհրաժեշտ է հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացում։ Այս մասին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Հիշեցնենք, որ այսօր Երևանում անցկացվում է Հայաստան-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը։
Փաշինյանի խոսքով՝ ամենակարևոր արձանագրումն այն է, որ վերջին 2 տարվա ընթացքում առաջին անգամ սահմանին չեն կրակում, չկան զոհեր և վիրավորներ։ Համատեղ պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանն ու Ադրբեջանն օգտագործում են համանման կամ նմանատիպ հռետորաբանություն։ «Ես և Ադրբեջանի նախագահն ասում ենք, որ խաղաղությունը նոր հանգամանք է, և սովորում ենք ապրել խաղաղության մեջ, ուզում ենք հասկանալ՝ ինչ է դա՝ խաղաղությունը, ինչպիսի տեսք ունի այն։ Միևնույն ժամանակ մեզ համար շատ կարևոր է ինստիտուցիոնալացնել խաղաղության գործընթացը։ Նկատի ունեմ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումը»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ հավելելով, թե սխալ է այն կարծիքը, թե խաղաղությունը չունի իրավական հիմք։ Այս համատեքստում նա հիշեցրել է, որ 2024-ին կողմերը ստորագրել և վավերացրել են սահմանների դելիմիտացիայի հանձնաժողովների կանոնակարգը, իսկ դա Երևանի և Բաքվի միջև առաջին միջպետական պայմանագիրն է, որը պարտադիր իրավական ուժ ունի երկու երկրներում և հիմնված է Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։
Վարչապետը նշել է, որ խաղաղության ինստիտուցիոնալացման դրսևորում է Ադրբեջանի տարածքով մոտ 26 հազար տոննա բեռների տարանցումը և այն փաստը, որ Հայաստանը սկսել է վառելիքի ներկրումը։ «Ի վերջո, Հայաստանն ու Ադրբեջանը թշնամանքի մեջ են ապրել 40 տարի, և հնարավոր չէ պարզապես անջատիչն անջատել, սեղմել խաղաղության կոճակն ու վերջ՝ այլևս թշնամանք չկա, միայն խաղաղություն։ Սա ասում եմ, որովհետև Հայաստանում և Ադրբեջանում դեռ կարելի է լսել խոսակցություններ, որոնք գալիս են հակամարտության ժամանակներից։ Պետք է հասկանալ, որ սա անխուսափելի իներցիոն գործընթաց է»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ նույնիսկ եթե խաղաղության պայմանագիրը ստորագրված ու վավերացված լիներ, ամենակարևոր փոփոխությունները տեղի են ունենում մարդկանց մտքերում և սոցիալ-հոգեբանական վիճակում։ Նրա խոսքով՝ այս թիվը (փոփոխությունների չափը) արտացոլված չէ, սակայն տեղաշարժերն ավելի արագ են տեղի ունենում, քան կարելի էր ակնկալել։
Միևնույն ժամանակ, նա վստահություն է հայտնել, որ խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ճանապարհին ձեռք կբերվի այն կետը, երբ կստորագրվի խաղաղության համաձայնագիրը։ Սակայն ստորագրումն ու վավերացումը չեն նշանակում գործընթացի ավարտ. դրա տեքստից ակնհայտ է, որ ստորագրումից հետո բազմաթիվ ուղղություններով անհրաժեշտ կլինի ստորագրել նոր ոլորտային համաձայնագրեր, թեև տրանսպորտի ոլորտում Երևանն ու Բաքուն համագործակցում են առանց համաձայնագրերի, նշել է Փաշինյանը՝ ընդգծելով TRIPP նախագծի և ԵՄ-ի հետ քննարկվող այլ նախագծերի կարևորությունը։ Վարչապետը հայտարարել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ճանապարհների փոխադարձ բացման, Թուրքիայի հետ սահմանի բացման կարևորության մասին, ինչում ինքը՝ Փաշինյանը, չի կասկածում։ «Կտրամադրենք ճանապարհներ ազատ տեղաշարժի, բեռնափոխադրումների և երկկողմ առևտրի համար՝ Հայաստանից Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով, և Ադրբեջանից՝ Նախիջևան»,- ծրագրերը նկարագրել է Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ դա պետք է տեղի ունենա տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության պահպանմամբ։
Նրա խոսքով՝ հաղորդակցությունների ոլորտում կա հսկայական ներուժ, որն արդեն իրացվում է, կան խոշոր նախագծեր ԵՄ-ի հետ. այսօր դրանք քննարկվել են, և կա ըմբռնում, որ դիրքորոշումները մոտ են։

Армении и Азербайджану необходима институционализация установившегося мира. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на совместном брифинге с главой УК Урсулой фон дер Ляйен и председателем Евросовета Антониу Коштой. Напомним, что сегодня в Ереване проходит первый саммит Армения-ЕС.
По словам Пашиняна, самая важная констатация это то, что впервые за последние 2 года на границе не стреляют, нет жертв и раненых. Впервые в совместной истории Армения и Азербайджан используют аналогичную или схожую риторику. «Я и президент Азербайджана говорим, что мир новое обстоятельство и учимся жить в мире, хотим понять, что это такое – мир, какой у него вид.  Вместе с тем нам очень важно институционализировать процесс мира. Имеется в виду подписание и ратификация мирного соглашения», - заявил Пашинян, добавив, что неверно мнение, будто мир не имеет юридического основания. В этой связи он напомнил, что в 2024 стороны подписали и ратифицировали устав комиссий по делимитации границы, а это первый межгосударственный  договор между Ереваном и Баку, имеющий обязательную правовую силу в обеих странах, он основан на Алмаатинской декларации.
Премьер-министр заметил, что проявлением институционализации мира является транзит около 26 тысяч тонн грузов через территорию Азербайджана и то, что Армения начала ввоз топлива. «В конце концов, Армения и Азербайджан  во вражде жили 40 лет и невозможно отключить тумблер, нажать кнопку мира и нет более вражды, только мир. Говорю это потому, что в Армении и Азербайджане  еще можно услышать разговоры, идущие из времен конфликта. Надо понять, что это неизбежный инерционный процесс», - заявил Пашинян, добавив, что даже если бы мирный договор был подписан и ратифицирован, самые важные изменения происходят в умах и социально-психологическом состоянии людей. По его словам, эта цифра не отражена, но перемены происходят быстрее, чем можно было ожидать.
Вместе с тем, он выразил уверенность в том, что на пути институционализации мира будет достигнута точка, когда будет подписано мирное соглашение. Но подписание и ратификация не значит завершение процесса, из его текста очевидно, что после подписания по многим направлениям нужно будет подписать новые отраслевые соглашения, хотя в сфере транспорта Ереван и Баку сотрудничают без соглашений, отметил Пашинян, подчеркнув важность проекта ТРИПП и других обсуждаемых с ЕС проектов. Премьер-министр заявил о важности взаимного открытия дорог Армении и Азербайджана, открытия границы с Туцией, в чем сам Пашинян не сомневается. «Предоставим дороги для свободного передвижения и грузоперевозок, двусторонней торговли, из Армении в Армению по территории Азербайджана, из Азербайджана в Нахиджеван», - описал планы Пашинян, подчеркнув, что происходить это должно с соблюдением территориальной целостности, суверенитета и  правомочия.
По его словам, в сфере коммуникаций есть огромный потенциал, который уже реализуется, есть большие проекты с ЕС, сегодня они были обсуждены и есть понимание, что позиции близки.