Հայաստանի գրանցած արդյունքները հնարավոր են դարձել վերջին տարիների համարձակ որոշումների շնորհիվ և դրանք նոր հեռանկարներ են բացում երկրի առջև։ Այս մասին Երևանում հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
«Այսօրվա ձեռքբերումները հնարավոր դարձան վերջին տարիներին ցուցաբերած համարձակության շնորհիվ։ Դա Հայաստանի առջև նոր հնարավորություններ է բացում»,- նշել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիայի առաջնորդն ընդգծել է, որ «Հայաստանի պահը» պետք է վերածվի ավելի լայն տարածաշրջանային գործընթացի։
«Այդուհանդերձ, ես կցանկանայի, որ «Հայաստանի պահը» դառնար նաև ողջ Կովկասի պահը։ Ես ունեմ երկու համոզմունք. նախ՝ Հարավային Կովկասը չպետք է լինի կայսրությունների մրցակցության ասպարեզ, և երկրորդ՝ տարածաշրջանը կարող է խաչմերուկ դառնալ Եվրոպայի, Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի միջև»,- ասել է Մակրոնը։
Նրա խոսքով՝ դրա համար առանցքային պայմանը սահմանների բացումն է։
«Դրա համար անհրաժեշտ է բացել սահմանները։ Ես հույս ունեմ, որ հարևանները կցուցաբերեն նույնպիսի համարձակություն, ինչպես դուք, և կհետևեն խաղաղության, ժողովրդավարության ու բարգավաճման ուղուն։ Սահմանները պետք է ամբողջությամբ բացվեն, այդ թվում՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, ինչպես նաև պետք է առանց սահմանափակումների գործեն Վրաստանի հետ», — ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Նա նաև հղում է արել պոլսահայ լրագրող Հրանտ Դինքի խոսքերին՝ նշելով ժողովուրդների միջև առկա արգելքները հաղթահարելու անհրաժեշտությունը։
«Ինչպես ասում էր Հրանտ Դինքը, անհրաժեշտ է կործանել այն պատնեշները, որոնք մերձավոր ժողովուրդներին վերածում են հեռավոր հարևանների», — հայտարարել է Մակրոնը։
Ֆրանսիայի առաջնորդը ողջունել է կարգավորման ուղղությամբ արված առաջին քայլերը։
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առևտրային սահմանափակումների վերացմանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաև հումանիտար նպատակներով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի մասնակի բացումը։ Սակայն սա միայն սկիզբն է. անհրաժեշտ է սահմանների լիակատար բացում», — ասել է նա։
Մակրոնն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել Հայաստանին։
«Ֆրանսիան սատարում է Հայաստանի ջանքերը և կլինի նրա կողքին։ Հայաստանը հիմքեր է դնում ողջ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար», — նշել է նա։
Միևնույն ժամանակ, նա մատնանշել է անվտանգության հարցերի նկատմամբ մոտեցումների փոփոխությունը։
«Երկար ժամանակ համարվում էր, թե Հայաստանի անվտանգությունը հնարավոր է միայն Ռուսաստանի հովանավորության ներքո։ 2020 թվականի պատերազմը, այն ամենը, ինչ դուք վերապրեցիք, այն ողբերգությունը, որի միջով անցան բազմաթիվ ընտանիքներ, ցույց տվեց, որ դա այնպիսի հովանավորություն չէր, ինչպիսին շատերն էին պատկերացնում։ Մենք տեսանք, որ Ռուսաստանը լքեց Հայաստանը, և հասկացանք, որ այդ սպասումները չեն համապատասխանում իրականությանը, մինչդեռ բոլորը, թվում էր, սովոր էին կարծել, թե հենց նա պետք է լինի տարածաշրջանի երաշխավորը, քանի որ Հարավային Կովկասը կարծես թե միշտ պետք է գտնվեր ինչ-որ մեկի պաշտպանության տակ... Հայաստանն ապացուցեց, որ հնարավոր է այլ ուղի՝ 2018 թվականին սկսված ժողովրդավարական ուղին, խաղաղության և անկախ զարգացման, ինչպես նաև առանց արտաքին գերիշխանության ուղին», — հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահը։

The results achieved by Armenia were made possible by bold decisions in recent years, and they open up new prospects for the country, French President Emmanuel Macron said in Yerevan.
“Today’s achievements were made possible by the boldness shown in recent years. This opens up new opportunities for Armenia,” he noted.
At the same time, the French leader emphasized that the “Armenia moment” should turn into a broader regional process.
“However, I would like the ‘Armenia moment’ to also become the moment of the entire Caucasus. I have two convictions: first, the South Caucasus should not be an arena for the competition of empires, and second, the region can become a crossroads between Europe, Asia, and the Middle East,” Macron said.
According to him, the key condition for this is the opening of borders.
“That is why it is necessary to [open the borders. I hope that the neighbors [of Armenia] will show the same courage as you, and follow the path of peace, democracy, and prosperity. The borders must be fully opened, including with Azerbaijan and Turkey, and they must also operate without restrictions with Georgia,” the French president emphasized.
He also made a reference to the words of slain Istanbul Armenian journalist Hrant Dink, noting the need to overcome the barriers between peoples.
“As Hrant Dink used to say, it is necessary to destroy the barriers that turn close peoples into distant neighbors,” Macron said.
The French leader welcomed the first steps taken towards normalization.
“We [i.e. France] welcome the steps taken to eliminate trade restrictions between Armenia and Azerbaijan, as well as the partial [re]opening of the border between Armenia and Turkey for humanitarian purposes. But this is only the beginning: the borders must be fully [re]opened,” he said.
Macron stressed that France will continue to support and assist Armenia.
“France supports Armenia’s efforts and will stand with it. Armenia is laying the foundations for peace in the entire region,” he noted.
At the same time, he pointed to a change in approaches to security issues.
“For a long time, it was believed that Armenia’s security was possible only under Russian patronage. The 2020 war, everything you went through, the tragedy that many [Armenian] families went through, showed that this was not the patronage that many imagined. We saw that Russia abandoned Armenia, and we realized that these expectations did not correspond to reality, while everyone seemed to be accustomed to thinking that it [i.e. Russia] should be the guarantor of the region, because the South Caucasus seemed to always be under someone's protection... Armenia proved that another path is possible—the democratic path that began in 2018, the path of peace and independent development, as well as the path without external domination," the French president stated.