Թուրքիան իսկապես Հարավային Կովկասի հարևանն է, սակայն ինքնին Հարավային Կովկասի մաս չի կազմում, ինչպես նաև Եվրամիությունը։ Բայց ինչպե՞ս կարող են Թուրքիան և Եվրամիությունը դրական դեր խաղալ Հարավային Կովկասում։ Առաջին հերթին անհրաժեշտ է ապահովել կապը Հարավային Կովկասի հետ։ Այս մասին մայիսի 5-ին «Երևանյան երկխոսություն-2026» միջազգային համաժողովի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Իհարկե, կան երկաթուղիներ, ավտոճանապարհներ և ենթակառուցվածքներ, որոնք Թուրքիան կապում են Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ, սակայն բացակայում է կենսականորեն կարևոր օղակը։ Հայաստանը Եվրամիության հետ ուղիղ երկաթուղային կապ չունի, որովհետև, ցավոք, մինչ այժմ մենք հնարավորություն չենք ունեցել երկաթուղային հաղորդակցություն հաստատել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, հետևաբար նաև՝ Եվրամիության հետ։ Եթե դա տեղի ունենար, հսկայական հնարավորություններ կստեղծեր Հայաստանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Վրաստանի և Եվրամիության համար»,- նշել է Ռուբինյանը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստան տարանցման սահմանափակումների վերացումը անհնար կլիներ առանց Վրաստանի մասնակցության, որովհետև Ղազախստանից և Ռուսաստանից Հայաստան մտնող ապրանքներն անցնում էին Ադրբեջանի, ապա նաև Վրաստանի տարածքով։
«Եվ մենք շատ շնորհակալ ենք մեր վրացի ընկերներին դրա համար։ Իհարկե, արտաքին խաղացողները կարող են օգտակար լինել, կարող են նաև ոչ այնքան օգտակար լինել, և աշխարհը լի է թե՛ մեկի, թե՛ մյուսի օրինակներով։
Ցավոք, վերջին շրջանում երկրորդ օրինակն ավելի հաճախ է հանդիպում, սակայն կարծում եմ, որ հենց այն փաստը, որ Երևանում հավաքվել են հայ, վրացի, ադրբեջանցի, թուրք և Եվրամիության ներկայացուցիչ, նշանակում է, որ մենք ճիշտ ճանապարհի վրա ենք։ Ես բացարձակապես համոզված եմ, որ թե՛ Եվրամիությունը, թե՛ Թուրքիան առաջիկա տարիներին, ամիսներին, շաբաթներին կամ գուցե օրերին շատ դրական դեր կխաղան Հարավային Կովկասում»,- եզրափակել է Ռուբինյանը։

Турция действительно является соседом Южного Кавказа, но сама по себе не входит в Южный Кавказ, как и Европейский союз. Но как Турция и Европейский союз могут сыграть позитивную роль на Южном Кавказе? Прежде всего, необходимо обеспечить связь с Южным Кавказом. Об этом во время международной конференции «Ереванский диалог-2026» 5 мая заявил вице-спикер парламента Армении, спецпосланник по нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян.
«Конечно, существуют железные дороги, автомобильные дороги и инфраструктура, связывающие Турцию с Грузией и Азербайджаном, но отсутствует жизненно важное звено. У Армении нет прямого железнодорожного сообщения с Европейским союзом, потому что, к сожалению, до сих пор у нас не было возможности установить железнодорожное сообщение между Арменией и Турцией, а следовательно, и с Европейским союзом. Но если бы это произошло, это создало бы огромные возможности для Армении, Турции, Азербайджана, Грузии и Европейского союза», — отметил Рубинян.
Он добавил, что снятие Азербайджаном ограничений на транзит в Армению было бы невозможно без участия Грузии, потому что товары, поступавшие из Казахстана и России в Армению, проходили через Азербайджан, а затем и через Грузию.
«И мы очень благодарны нашим грузинским друзьям за это. Конечно, внешние игроки могут быть полезны, а могут и не очень, и мир полон и тех и других примеров.
К сожалению, в последнее время второй пример встречается чаще, но я думаю, что сам факт того, что в Ереване собрались армянин, грузин, азербайджанец, турок и представитель Европейского союза, означает, что мы на верном пути. Я абсолютно убежден, что и Европейский союз, и Турция сыграют очень позитивную роль на Южном Кавказе в ближайшие годы, месяцы, недели или, может быть, дни», — заключил Рубинян.