ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը հանդես է եկել հայտարարությամբ ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովի վերաբերյալ, որտեղ խոր մտահոգություն և հիասթափություն է արտահայտել գագաթնաժողովի պաշտոնական քննարկումներից Արցախի ամբողջական բացակայության վերաբերյալ։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը նկատի է ունենում Երևանում անցկացված ԵՄ-Հայաստան առաջին գագաթնաժողովի պատմական նշանակությունը։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի ներկայությունը ազդարարում է եվրոպական ղեկավարության ողջունելի պատրաստակամությունը՝ անմիջականորեն ներգրավվելու հայ հասարակության հետ։ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը, այնուամենայնիվ շեշտում է, որ դիվանագիտական ներկայությունը այժմ պետք է վերածվի կոնկրետ գործողությունների, որոնք կպաշտպանեն Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու նրա ժողովրդի իրավունքները։
Մինչ գագաթնաժողը ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում արձանագրեց «նոր գլուխ», մենք ԵՄ ղեկավարներին հիշեցնում ենք, որ այս հարաբերության հիմքը՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA), ենթադրում է դատական խստապահանջ բարեփոխումներ, ինստիտուցիոնալ դիմակայունություն և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդում։
Որպեսզի «Հայաստանի ապագան որոշվի ազատ և ժողովրդավար ձևով՝ իր քաղաքացիների կողմից», անհրաժեշտ է իրականացնել համապարփակ փոփոխություններ՝ ապահովելու ընտրական ամբողջականությունը, ընդդիմության իրավունքները, լրատվամիջոցների անկախությունը և ընտրական գործընթացի ընթացքում արտաքին միջամտություններից պաշտպանությունը՝ մի հասկացություն, որը, ցավոք, այս նույն գագաթնաժողովի ընթացքում որոշ եվրոպացի ղեկավարների կողմից չկիրառվեց։
Համատեղ հռչակագիրը ընդգծում է համագործակցության երեք հիմնական ուղղություն՝ էներգետիկա, կապակցվածություն և թվային ենթակառուցվածք։
Թեև այս տնտեսական հենասյուները կարող են կենսական լինել երկարաժամկետ աճի համար, եթե կիրառվեն ռազմավարական կերպով և ներքին բարեփոխումների հետ համադրաբար, Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը հարց է բարձրացնում, թե ինչպես այս տեխնիկական նախագծերը կուժեղացնեն Հայաստանի անմիջական անվտանգությունը, եթե դրանք չուղեկցվեն տարածաշրջանային ագրեսիայի դեմ հստակ դիրքորոշմամբ։
Կարևոր է նկատել, որ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը խոր մտահոգություն և հիասթափություն է արտահայտում գագաթնաժողովի պաշտոնական քննարկումներից Արցախի ամբողջական բացակայության վերաբերյալ, չնայած Եվրոպական խորհրդարանի հստակ մանդատին (2026 թ. ապրիլի 30-ի բանաձև), որը բացահայտորեն՝
1.      դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը,
2.      պահանջում է Բաքվում պահվող հայ պատանդների և ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակում,
3.      կոչ է անում պաշտպանել և միջազգային մոնիթորինգի ենթարկել Ադրբեջանի կողմից ներկայումս ոչնչացվող հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը։
Գագաթնաժողովի համատեղ հռչակագիրը լուռ մնաց այս գոյաբանական խնդիրների վերաբերյալ։ Այս բացթողումը կտրուկ հակասություն է Եվրոպական խորհրդարանի կոչին՝ արդարության և միջազգային երաշխիքների ներքո Արցախի տեղահանված ժողովրդի վերադարձի իրավունքի վերաբերյալ։
Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը համաձայն է Եվրոպական խորհրդարանի հետ, որ «ժողովրդավարական դիմակայունությունը» չի կարող գոյություն ունենալ վակուումում։ Եթե ԵՄ-ն պետք է լինի իրական ռազմավարական գործընկեր, ապա այն պետք է գործի իր իսկ ժողովրդավարական մանդատների հիման վրա։
Մենք կոչ ենք անում Եվրոպական հանձնաժողովին դուրս գալ ենթակառուցվածքային պլանավորման շրջանակներից և ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր՝ Ադրբեջանին իր հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։ Ռազմավարական կապակցվածությունը չպետք է իրականացվի իրենց հայրենական տներից էթնիկ զտման ենթարկված 150000 հայերի համար արդարություն ապահովելու հաշվին»։

Выражаем глубокую обеспокоенность и разочарование в связи с полным отсутствием вопроса Карабаха в официальных обсуждениях саммита. Об этом говорится в заявлении Европейского офиса «Ай дата» АРФ Дашнакцутюн по поводу состоявшегося в Ереване саммита ЕС – Армения.
«Европейский офис «Ай дата» отмечает историческое значение 1-го саммита ЕС – Армения, состоявшегося в Ереване. Присутствие председателя Европейского совета Антониу Кошты и председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен свидетельствует о заслуживающей одобрения готовности европейского руководства непосредственно взаимодействовать с армянским обществом. Одновременно Европейский офис «Ай дата» подчеркивает, что дипломатическое присутствие теперь должно перейти в конкретные действия, которые защитят суверенитет Армении и права ее народа.
Пока саммит зафиксировал «новую главу» в отношениях Армения – ЕС, мы напоминаем руководству Евросоюза, что основа этих отношений – Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) – предполагает строгие судебные реформы, институциональную устойчивость и укрепление демократических ценностей.
Чтобы «будущее Армении определялось свободно и демократическим путем – ее гражданами», необходимо осуществить всеобъемлющие изменения для обеспечения предвыборной целостности, прав оппозиции, независимости СМИ и защиты от внешнего вмешательства в ходе избирательного процесса – понятия, которые, к сожалению, не были применены некоторыми европейскими лидерами в ходе этого же саммита.
Совместная декларация подчеркивает три основных направления сотрудничества – энергетика, связанность и цифровая инфраструктура.
Хотя эти экономические опоры могут иметь жизненно важное значение для долгосрочного роста, если будут применяться стратегически и в сочетании с внутренними реформами, Европейский офис «Ай дата» поднимает вопрос того, каким образом эти технические проекты укрепят непосредственную безопасность Армении, если они не будут сопровождаться четкой позицией против региональной агрессии?
Выражаем глубокую обеспокоенность и разочарование в связи с полным отсутствием вопроса Карабаха в официальных обсуждениях саммита, несмотря на четкий мандат Европейского парламента (резолюция от 30 апреля 2026 года), который прямо:
1. осуждает этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха;
2. требует немедленного освобождения удерживаемых в Баку армянских заложников и военнопленных;
3. призывает защищать и подвергнуть международному мониторингу армянское культурное и религиозное наследие, ныне уничтожаемое Азербайджаном.
В совместной Декларации саммита умалчивается об этих экзистенциальных проблемах. Это упущение резко противоречит призыву Европейского парламента относительно права перемещенного народа Карабаха на возвращение при обеспечении справедливости и международных гарантий.
Европейский офис «Ай дата» согласен с Европейским парламентом в том, что «демократическая устойчивость» не может существовать в вакууме. Если ЕС должен быть настоящим стратегическим партнером, то он обязан действовать, исходя из собственных демократических мандатов.
Мы призываем Европейскую комиссию выйти за рамки инфраструктурного планирования и предпринять конкретные шаги для привлечения Азербайджана к ответственности за его преступления. Стратегическая связанность не должна осуществляться за счет не обеспечения справедливости для 150000 армян, подвергшихся этнической чистке и изгнанных из своих домов».