Ադրբեջանը Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի՝ Արցախի վերաբերյալ հայտարարությունը որակել է սադրիչ։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն, հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
«Այն ժամանակահատվածում, երբ միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան՝ սեփական ինքնիշխան տարածքներում Ադրբեջանի մղած արդարացի պատերազմից հետո տարածաշրջանում պայմաններ են ստեղծվել կայուն խաղաղության համար, մենք վճռականորեն դատապարտում ենք ֆրանսիական կողմի նմանատիպ սադրիչ հայտարարությունները, որոնք կասկածի տակ են դնում սեփական տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։
Ֆրանսիայի նախարարը, անտեսելով հայկական օկուպացիայի ժամանակահատվածում Ադրբեջանի տարածքներում հարյուրավոր մզկիթների և այլ մշակութային ժառանգության օբյեկտների ոչնչացման փաստը, մեկնաբանում է օկուպացիայի ժամանակաշրջանից մնացած որոշ կառույցների քանդման հարցը և անտեղի է համարում ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանում քննվող գործընթացին արվող հղումները։ Սա երկակի ստանդարտների վառ օրինակ է։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատող առաքելությունն «Ադրբեջանի Ղարաբաղյան տարածաշրջան» ուղարկելու Ֆրանսիայի կոչերը իրականության ակնհայտ խեղաթյուրում են։ Հենց Ադրբեջանն է բազմիցս կոչ արել իրականացնել նմանատիպ գնահատող առաքելություններ, սակայն, ցավոք, դրանց անցկացումն անհնար է դարձել այնպիսի երկրների կողմից հարուցված հայտնի խոչընդոտների պատճառով, ինչպիսիք են Հայաստանն ու Ֆրանսիան։ 2005 թվականի զեկույցում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հաստատել է այս փաստը։
Ֆրանսիացի նախարարի նման հայտարարությունները չեն նպաստում տարածաշրջանում կայուն և իսկական խաղաղության կառուցմանը», — հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Азербайджан назвал провокационным заявление министра иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро об Арцахе. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, сообщают азербайджанские СМИ.
«В период, когда после справедливой войны, проведенной Азербайджаном на своих суверенных территориях в соответствии с нормами и принципами международного права, в регионе созданы условия для устойчивого мира, мы решительно осуждаем подобные провокационные заявления французской стороны, ставящие под сомнение суверенитет Азербайджана над собственными территориями, а также вопросы сохранения культурного и религиозного наследия.
Французский министр, игнорируя факт разрушения сотен мечетей и других объектов культурного наследия на азербайджанских территориях в период армянской оккупации, комментирует вопрос сноса некоторых построек, оставшихся с периода оккупации, и считает неуместным ссылаться на процесс, рассматриваемый в Международном суде ООН. Это яркий пример двойных стандартов.
Призывы Франции направить оценочную миссию ЮНЕСКО в «Карабахский регион Азербайджана» (оккупированный Арцах) являются очевидным искажением реальности. Именно Азербайджан неоднократно призывал провести подобные оценочные миссии, однако, к сожалению, их проведение стало невозможным из-за известных препятствий со стороны таких стран, как Армения и Франция. Само ЮНЕСКО подтвердило этот факт в своем докладе 2005 года.
Подобные заявления французского министра не способствуют построению устойчивого и подлинного мира в регионе», — заявил представитель МИД Азербайджана.