«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու, գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանը մայիսի 7-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ պարզաբանել է, թե ինչ է նկատի ունեցել մոտ մեկ տարի առաջ, երբ խոսում էր Հայ առաքելական եկեղեցուն «մեր ձևով» աջակցելու մասին։
Հիշեցնենք, որ այս հայտնի արտահայտությունը, որը նաև քրեական հետապնդման սկիզբ դարձավ, Կարապետյանն ասել էր NEWS.am-ին տված հարցազրույցում:
Քաղաքական գործիչը, կրկին պատասխանելով NEWS.am-ի հարցին, հիշեցրել է, որ այդ հարցազրույցն անկանխատեսելի է եղել, և ինքը նույն հաջողությամբ կարող էր ասել՝ գործել «Վաչեի ձևով» կամ «Նիկոլի ձևով» (ի նկատի ունի՝ կարող էր ասել «Կարապետյանի ձևով»), բայց երբեք չէր կարող պատկերացնել, որ ուժային կառույցներն այդ արտահայտությունը կօգտագործեն գալիք բռնի գործողությունների մասին հեքիաթներ հորինելու համար։ Կարապետյանը նշել է, որ օգտագործելով իր բարի համբավն ու երկրի համար արված բազում բարի գործերը՝ կկանգնեցնի Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ Փաշինյանի հարձակումները։ Սակայն վերջինս, դրա փոխարեն, այդ երկու բառի համար ձերբակալել է տվել Կարապետյանին՝ էլ ավելի սաստկացնելով եկեղեցու և վերջինիս ինքնության դեմ հարձակումները։
«Ամեն դեպքում, ինձ համարելով հայրենասեր՝ ես չէի կարող նույնիսկ բանտախցում հանգիստ նստել ու նայել, թե ինչպես է նա ձերբակալում հոգևորականներին, շարունակում Կաթողիկոսի դեմ հարձակումները և ողջ աշխարհի առջև խայտառակում մեր ազգը։ Եթե հիշում եք, ես ի սկզբանե քաղաքական կուսակցություն ստեղծելու հայտ չէի ներկայացրել՝ նրանց հնարավորություն տալով խելքի գալ։ Այդ պատճառով հայտարարեցի հասարակական շարժում ստեղծելու մասին, որը շատ արագ մեծ թափ ստացավ։ Տեսնելով, որ այս մարդու համար ժողովրդի կարծիքը որևէ նշանակություն չունի՝ որոշեցի, որ «մեր ձևով» կմասնակցեմ գործընթացին։ Գնացի քաղաքական կուսակցություն ստեղծելու ճանապարհով, և բոլորը տեսան, որ քայլերը ճիշտ էին. կուսակցությունը դարձավ գլխավոր հաղթող ուժը», - նշել է Կարապետյանը։ Քննարկելով այն հարցը, որ բիզնեսը ղեկավարելը մի բան է, իսկ պետությունը՝ բոլորովին այլ, քաղաքական գործիչը հիշեցրել է, որ ընդամենը կես տարվա ընթացքում կուսակցությանը հաջողվել է դառնալ առաջատար ուժ, և կարելի է պատկերացնել, թե ինչ արագությամբ նրա քաղաքական ուժը կանցնի երկրի զարգացման գործին։
Միևնույն ժամանակ Կարապետյանը նշել է, որ մարդիկ չեն ծնվում ղեկավարի աթոռին։ Նրա դիտարկմամբ՝ միայն Թրամփին է հաջողվել իշխանության գալ՝ նախկինում նախագահ աշխատած լինելով։ Ըստ նրա՝ եթե առաջնորդվենք այդ տրամաբանությամբ, ապա Հայաստանում նախագահ կարող են լինել միայն 4 հոգի և նրանք պետք է ստեղծեն հաջորդականության փակ շրջան։ Մինչդեռ ժողովուրդը փոփոխություններ է ուզում, իսկ դա նշանակում է նոր մարդիկ և կառավարման նոր մոդել։ Չգնահատելով նախորդների աշխատանքը՝ Կարապետյանը նշել է, որ չի տեսնում որևէ այլ ուժ (թեև դա կարող է մեծամիտ հնչել), որն ունի այնպիսի հնարավորություններ ու կապեր, որոնք թույլ կտան մեր երկիրը դարձնել տարածաշրջանի ամենազարգացող պետությունը։
Մեկնաբանելով այն հարցը, թե արդյոք Հայաստանը փորձադաշտ չի՞ դառնա, եթե իշխանության գա քաղաքականության մեջ փորձ չունեցող մարդ, Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանն արդեն 8 տարի է՝ ապրում է որպես փորձադաշտ։ «Դուք իշխանության բերեցիք մի մարդու, ով կյանքում ոչինչ չի ստեղծել՝ մի փոքրիկ շանտաժիստի, ով ապրել է շանտաժի հաշվին։ Ի՞նչ է նա հիմա անում Ռուսաստանի հետ. շանտաժի է ենթարկում։ Տակդիր է հագնում ու շանտաժ անում, որովհետև օգտվում է ժամանակի այս հատվածից, երբ Ռուսաստանը պատերազմի մեջ է և կարող է նրա ծառայություններից օգտվել։ Մենք կհասնենք կայուն, արդար խաղաղության ու ժողովրդի բարեկեցության, կվերացնենք աղքատությունը։ Ես ուզում եմ, որ դուք սա լսեք և այլ ճանապարհով չգնաք։ Մեր երկրին հենց այսպիսի ղեկավարություն է պետք», - հայտարարել է Կարապետյանը։ Քաղաքական գործիչը հավելել է, որ ցանկանում է՝ 5 տարի անց նույն վայրում թղթակիցը կրկնի փորձառության վերաբերյալ իր հարցը։

Кандидат в премьер-министры от партии «Сильная Армения», предприниматель и меценат Самвел Карапетян на пресс-конференции 7 мая разъяснил, что имел в виду почти год назад, говоря о поддержке ААЦ «по-нашему».
Напомним, что известную фразу, ставшую в том числе причиной начала уголовного преследования, Карапетян сказал в интервью Новости Армении – NEWS.am.
Политик, вновь отвечая на вопрос  Новости Армении – NEWS.am, напомнил, что интервью было спонтанным, и он с тем же успехом мог сказать действовать «по-вачеевски» или «по-николовски» (имеется в виду мог сказать действовать «по-карапетяновски»), но никак не мог предполагать, что фразу силовые структуры используют, чтобы создать сказки о грядущих насильственных действиях. Карапетян отметил, что, пользуясь своим добрым именем и многими добрыми делами для страны, остановит нападки Пашиняна на ААЦ. Но тот вместо этого арестовал Карапетяна, за эти два слова, усилил нападки на церковь, нападки на идентичность.
«Но я в любом случае считая себя патриотом, не мог даже в тюремной камере оставаться спокоен и смотреть, как он задерживает священнослужителей, продолжает нападки на Католикоса, позорит навесь мир нашу нацию. Если помните, изначально я не представлял заявку на политическую партию, дав им возможность взяться за ум. Поэтому заявил о создании общественного движения,  которое очень скоро приобрело очень большой размах. Видя, что для этого человека не имеет никакого значения мнение людей, решил, что по-нашему буду участвовать в процессе. Пошел на создание политической партии, и все увидели, что шаги были верные, партия стала главной побеждающей силой», - отметил Карапетян. Отвечая на вопрос  о том, что руководить бизнесом одно, а государством – другое, политик напомнил, что всего за полгода партии удалось стать ведущей силой, и можно представить, с какой скоростью его политическая сила примется за развитие страны.
При этом Карапетян заметил, что люди не рождаются в креслах руководителей. Прийти к власти, прежде проработав президентом, удалось лишь Трампу, заметил Карапетян. По его словам, по такой логике в Армении президентами могут быть лишь 4 человека, создавая замкнутый круг преемственности. Народ же хочет изменений, а это новые люди, новое управление. Не давая оценки работе предшественников, Карапетян заметил, что не видит другой силы, хоть это и звучит высокомерно, имеющей такие возможности, такие связи, чтобы превратить нашу страну в самую развивающуюся страну региона.
Комментируя вопрос о том, не станет ли Армения полигоном, если к власти придет неопытный в политике человек, Карапетян заметил, что Армения 8 лет жила в качестве полигона. «Вы привели к власти человека, ничего в жизни не создавшего маленького шантажиста, который жил за счет шантажа. Что он сейчас делает с Россией? Шантажирует. Надевает памперс и шантажирует. Потому что использует этот временной отрезок, когда РФ в состоянии войны и может воспользоваться его услугами. Мы добьемся стабильного справедливого мира и благополучия для народа, ликвидируем бедность. Я хочу, чтобы вы это услышали, не шли иным путем. Нашей стране нужно такое лидерство», - заявил Карапетян. Политик добавил, что хочет, чтобы через 5 лет на этом же месте, корреспондент повторила свой вопрос об опыте.