ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ուրբաթ օրվանից կսկսի վերցնել այն քաղաքացիների անձնագրերը, որոնք ալիմենտի զգալի պարտք ունեն։ Այս միջոցն առաջին անգամ կկիրառվի ոչ միայն փաստաթղթի երկարաձգման դիմումի, այլ նաև գործող անձնագրերի դեպքում, վկայում են գերատեսչության պարզաբանումները, որոնք ներկայացրել է Associated Press-ը (AP)։
Առողջապահության և սոցիալական ծառայությունների նախարարության (HHS) տվյալներով՝ առաջինը ծրագրի թիրախում կհայտնվի մոտ 2,7 հազար մարդ, որոնց պարտքը գերազանցում է 100 հազար դոլարը։ Հետագայում մեխանիզմը կկիրառվի բոլոր այն ծնողների նկատմամբ, որոնց պարտքը գերազանցում է 2,5 հազար դոլարը՝ 1996 թվականի դաշնային օրենքով սահմանված շեմը, որը երկար ժամանակ գործնականում գրեթե չէր կիրառվում։
HHS-ը դեռ հավաքում է նահանգային գործակալություններից ստացված տվյալները, ուստի հաստատված շեմը գերազանցող պարտք ունեցող քաղաքացիների ճշգրիտ թիվը հայտնի չէ։ Գերատեսչությունը ենթադրում է, որ խոսքը կարող է վերաբերել անձնագիր ունեցող «հազարավորներնի»։
Հյուպատոսական հարցերով պետքարտուղարի օգնական Մորա Նամդարը հայտնել է, որ ծրագրի ընդլայնումը նպատակ ունի բարձրացնել ալիմենտների վճարումը։ «Այս գործելակերպը ցույց է տվել իր արդյունավետությունը. պարտքի կարգավորումից հետո քաղաքացիները կրկին կկարողանան օգտվել ԱՄՆ անձնագիր ունենալու արտոնությունից», - նշել է նա։
Պետքարտուղարության տվյալներով՝ AP հրապարակումից հետո, որը փետրվարին տեղեկացնում էր ծրագրի նախատեսվող ընդլայնման մասին, հարյուրավոր ծնողներ մարել են նահանգային իշխանություններին ունեցած իրենց պարտքը։ Գերատեսչությունն ընդգծել է, որ չի կարող հաստատել ուղղակի պատճառահետևանքային կապ, սակայն անձնագրերի հետկանչը համարում է արդյունավետ գործիք։ Ծրագրի մեկնարկից՝ 1998 թվականից ի վեր նահանգները հավաքել են մոտ 657 միլիոն դոլար ուշացած վճարներ, այդ թվում՝ ավելի քան 156 միլիոն դոլար միանվագ վճարներ վերջին հինգ տարում։
Այն քաղաքացիները, որոնց անձնագրերը հետ կկանչվեն, կստանան ծանուցում՝ այդ փաստաթուղթը ճանապարհորդության համար օգտագործելու անհնարինության մասին։ Նոր անձնագիր ձևակերպելու համար անհրաժեշտ կլինի հաստատել պարտքի ամբողջական մարումը։ Արտերկրում գտնվողներին ԱՄՆ դեսպանատանը կամ հյուպատոսարանում կտրվի արտակարգ ճանապարհային փաստաթուղթ՝ երկիր վերադառնալու համար։

Госдепартамент США с пятницы начнет отзывать паспорта у граждан, имеющих значительную задолженность по алиментам. Мера впервые будет применяться не только при подаче заявления на продление документа, но и в отношении действующих паспортов, следует из разъяснений ведомства, предоставленных Associated Press (AP).
По данным Министерства здравоохранения и социальных служб (HHS), первыми под действие программы попадут около 2,7 тыс. человек, чья задолженность превышает $100 тыс. В дальнейшем механизм будет распространен на всех родителей, задолжавших более $2,5 тыс., - порог, установленный федеральным законом 1996 года, который на практике долгое время почти не применялся.
HHS пока собирает данные от агентств штатов, поэтому точное число граждан с задолженностью выше установленного порога неизвестно. Ведомство ожидает, что речь может идти о «многих тысячах» держателей паспортов.
Помощник госсекретаря по консульским вопросам Мора Намдар заявила, что расширение программы направлено на повышение собираемости алиментов. «Эта практика доказала эффективность: после урегулирования задолженности граждане вновь смогут пользоваться привилегией владения паспортом США», - отметила она.
По данным Госдепартамента, после публикации AP о планируемом расширении программы в феврале сотни родителей погасили задолженность перед властями штатов. Ведомство подчеркивает, что не может подтвердить прямую причинно-следственную связь, однако считает отзыв паспортов действенным инструментом. С момента запуска программы в 1998 году штаты взыскали около $657 млн просроченных платежей, включая более $156 млн единовременных выплат за последние пять лет.
Граждане, чьи паспорта будут отозваны, получат уведомление о невозможности использовать документ для поездок. Для оформления нового паспорта потребуется подтверждение полного погашения задолженности. Находящимся за границей будет выдаваться экстренный проездной документ в посольстве или консульстве США для возвращения в страну.