Եվրոպական առաջնորդները պետք է փորձեն պահպանել հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ՝ չնայած Վաշինգտոնի կողմից երբեմն հնչող քննադատական հռետորաբանությանը, Ֆլորենցիայում ելույթ ունենալով՝ հայտարարել է Եվրախորհրդի ղեկավար Անտոնիու Կոշտան։
«Մենք պետք է փորձենք պահպանել այն, ինչ ունենք (ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում)… և մենք ջանում ենք պահպանել հանգստությունը և շարունակել գործել», - Կոշտայի խոսքերը փոխանցել է Financial Times թերթը։
ԵՄ առաջնահերթությունն է՝ «կայունացնել առևտուրը, կայունացնել իրավիճակը ՆԱՏՕ-ում և բոլորին ներգրավված պահել», - հավելել է Կոշտան՝ ամփոփելով. «այսպիսին է մեր մոտեցումը»։
Խոսելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Եվրամիությանը ուղղված քննադատական դիտողությունների մասին՝ Կոշտան հեգնանքով ԵՄ-ի կողմից դրանց չպատասխանելու ցանկությունը կապել է միավորման տարիքի հետ։
«Մենք ստեղծվել ենք 1950-ականներին… Մենք այնքան էլ լավ չենք սոցիալական ցանցերում։ Մենք նախընտրում ենք չպատասխանել յուրաքանչյուր թվիթի», - նշել է քաղաքական գործիչը։
Թրամփը մայիսի 1-ին հայտարարել էր ԵՄ-ից ներկրվող ավտոմեքենաների և բեռնատարների վրա 25 տոկոս մաքսատուրքեր սահմանելու մտադրության մասին՝ դա հիմնավորելով նրանով, որ Եվրամիությունը չի կատարում ԱՄՆ-ի հետ առևտրային պայմանավորվածությունները։
Հինգշաբթի ԱՄՆ առաջնորդը հայտարարել էր, որ զրույց է ունեցել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ և համաձայնել է մինչև հուլիսի 4-ը նրան ժամանակ տալ, որպեսզի Բրյուսելը կատարի առևտրային գործարքի իր մասը։

Европейским лидерам следует постараться сохранить отношения с США, несмотря на порой критическую риторику со стороны Вашингтона, заявил, выступая во Флоренции, глава Евросовета Антониу Кошта.
«Нам следует постараться сохранить то, что у нас есть (в отношениях с США)… и мы очень стараемся сохранять спокойствие и продолжать действовать», - передает слова Кошты газета Financial Times.
Приоритет ЕС - «стабилизировать торговлю, стабилизировать ситуацию в НАТО и удержать всех вовлечёнными», добавил Кошта, резюмировав словами «таков наш подход».
Говоря о критических замечаниях президента США Дональда Трампа в адрес Евросоюза, Кошта иронично связал нежелание ЕС отвечать на них с возрастом объединения.
«Мы были созданы в 1950-х годах… Мы не очень хороши в социальных сетях. Мы предпочитаем не отвечать на каждый твит», - отметил политик.
Трамп 1 мая объявил о намерении ввести пошлины в размере 25% на автомобили и грузовики из ЕС, мотивируя это тем, что Евросоюз не выполняет торговые договоренности с США.
В четверг американский лидер заявил, что провел разговор с председателем Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен и согласился дать ей время до 4 июля, чтобы Брюссель выполнил свою часть торговой сделки.