Երկու օտարերկրյա զբոսաշրջիկ և մեկ տեղաբնակ զոհվել են Ինդոնեզիայի արևելքում՝ Հալմահերա կղզում գտնվող Դուկոնո հրաբխի ժայթքումից հետո, ևս մոտ 20 մարդ լեռնալանջին մնացել է արգելափակված։ Այս մասին մայիսի 8-ին հայտնել է տեղի Detik պորտալը՝ հղում կատարելով ոստիկանության հայտարարությանը։
«Այո, երեք մարդ զոհվել է՝ Սինգապուրի երկու քաղաքացի է և մեկ տեղացի բնակիչ, որը ծնվել է Ջայապուրայում», — հայտնել է Ինդոնեզիայի Հյուսիսային Հալմահերա կղզու ոստիկանության ղեկավար Էրլիխսոն Պասարիբուն։
Փրկարար ծառայությունները տարածքում իրականացնում են տարհանման գործողություն։ France-Presse գործակալությունը՝ հղում կատարելով փրկարարներին, թելեգրամ-ալիքում նշել է, որ Դուկոնո հրաբխի ժայթքումից հետո անհետ կորած է համարվում 20 զբոսաշրջիկ, այդ թվում՝ Սինգապուրի ինը քաղաքացի։

Два иностранных туриста и один местный гражданин погибли после начала извержения вулкана Дуконо на острове Хальмахера на востоке Индонезии, еще около 20 человек остаются заблокированы на горном склоне. Об этом 8 мая сообщил местный портал Detik со ссылкой на заявление полиции.
«Да, трое погибли. Это двое граждан Сингапура и один местный житель, родившийся в Джаяпуре», — заявил глава полиции индонезийского острова Северная Хальмахера Эрлихсон Пасарибу.
Спасательные службы проводят операцию по эвакуации в районе бедствия. Агентство France-Presse, ссылаясь на данные спасателей, уточняет в Telegram-канале, что после извержения вулкана Дуконо пропали без вести 20 туристов, в том числе девять граждан Сингапура.