Սվետլանա Տիխանովսկայայի այցը Հայաստան՝ մայիսի 4-5-ը անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար, եղել է ձախողման վտանգի տակ։ Ինչպես «Зеркало»-ն տված հարցազրույցում պատմել է Տիխանովսկայայի խորհրդական Դենիս Կուչինսկին, բելառուսական իշխանությունները փորձել են օգտագործել բյուրոկրատական մեխանիզմներն ու միջպետական հետախուզումը՝ կանխելու նրա մասնակցությունը ֆորումին։
Ըստ Դենիս Կուչինսկու՝ սկզբնապես պատվիրակությունը ծրագրել էր Հայաստան մեկնել Վարշավայից շաբաթ օրը՝ մայիսի 2-ին, որպեսզի արդեն կիրակի օրը լինի տեղում՝ համաշխարհային առաջնորդների մեծ մասի հետ միասին։ Սակայն վերջին պահին ծրագրերը փոխվել են Լեհաստանի նախագահ Կարոլ Նավրոցկու՝ Անդրեյ Պոչոբուտի պարգևատրման արարողությանը մասնակցելու հրավերի պատճառով։ Մեկնումը տեղափոխվել է կիրակի երեկոյան։
«Հետադարձ հայացք գցելով՝ կարելի է ասել, որ այդ որոշումը մեծապես աշխատեց մեր օգտին։ Որովհետև հենց վերջին պահին սկսվեցին շարժումները Լուկաշենկոյի վարչակարգի կողմից։ Այդ գործողությունները բացահայտ չէին, սակայն շատ բնորոշ էին նրանց՝ բյուրոկրատական մեխանիզմների և միջպետական հետախուզման չարաշահման միջոցով»,- պատմել է Կուչինսկին։
Ըստ խորհրդականի՝ պաշտոնական Մինսկը որոշել է օգտագործել միջպետական հետախուզման մեխանիզմները Տիխանովսկայային և նրա պատվիրակությանը ձերբակալելու համար։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ Կուչինսկին հրաժարվել է հայտնել, թե ինչպիսին է եղել հայկական կողմի պատասխանը դրան։
«Մենք պետական ամենաբարձր մակարդակով ուժեղ հավաստիացումներ ստացանք, որ ամեն ինչ կազմակերպվելու է պատշաճ կերպով։ Հայերը ամեն ինչ անթերի արեցին. արարողակարգային ընդունելություն, պետական պահպանություն և համակարգում՝ ամեն ինչ կազմակերպված էր մասնագիտական շատ բարձր մակարդակով։ Երևում էր, որ դա երկրի իրական քաղաքական դիրքորոշումն է»,- նշել է Կուչինսկին։
Ըստ նրա՝ չվերթի տեղափոխման և Վարշավայում լրացուցիչ օր մնալու շնորհիվ Տիխանովսկայայի թիմն ավելի շատ ժամանակ է ունեցել նախապատրաստվելու համար, ինչը հնարավորություն է տվել «հանգիստ վերստուգել բոլոր մանրամասները, մշակել բոլոր սցենարները, համաձայնեցնել անվտանգության բոլոր հարցերը և համոզվել, որ անակնկալներ այլևս չեն լինի»։
«Հայաստանի դիրքորոշումը շատ սկզբունքային էր։ Նա ընդունեց Սվետլանա Տիխանովսկայային։ Եվ դա շատ ուժեղ ազդակ էր։ Դա հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Լուկաշենկոն դեռևս վատ է պատկերացնում, թե ում հետ գործ ունի։ Նա մինչև հիմա կարծում է, թե Սվետլանային կարելի է վախեցնել կամ ստիպել հրաժարվել ինչ-որ քայլերից։ Նա հիանալի հասկանում է ռիսկերը, բայց թույլ չի տալիս վախին ընդունել իր որոշումները»,- հայտարարել է Կուչինսկին։

Визит Светланы Тихановской в Армению на саммит Европейского политического сообщества, который прошел 4−5 мая, был под угрозой срыва. Как рассказал сайту «Зеркало» советник Тихановской, Денис Кучинский, беларусские власти пытались использовать бюрократические механизмы и межгосударственный розыск, чтобы не допустить ее участия в форуме.
По словам Дениса Кучинского, изначально делегация планировала вылететь в Армению из Варшавы в субботу, 2 мая, чтобы уже в воскресенье быть на месте вместе с большинством мировых лидеров. Однако в последний момент планы изменились из-за приглашения от президента Польши Кароля Навроцкого принять участие в церемонии награждения Андрея Почобута. Вылет перенесли на вечер воскресенья.
«Оглядываясь назад, можно сказать, что это решение во многом сыграло нам на пользу. Потому что именно в последний момент начались движения со стороны режима Лукашенко. Эти действия были не открытыми, а очень характерными для них — через бюрократические механизмы и злоупотребление межгосударственным розыском», — рассказал Кучинский.
По словам советника, официальный Минск решил использовать механизмы межгосударственного розыска для задержания Тихановской и ее делегации. Из соображений безопасности Кучинский отказался рассказать, каким был ответ на это c армянской стороны.
«Мы получили сильные заверения на самом высоком государственном уровне, что все будет организовано должным образом. Армяне сделали все безупречно: протокольный прием, государственная охрана и координация — все было организовано на очень высоком профессиональном уровне. Было видно, что это настоящая политическая позиция страны», — отметил Кучинский.
По его словам, из-за переноса рейса и дополнительного дня в Варшаве у команды Тихановской появилось больше времени на подготовку, что позволило «спокойно перепроверить все детали, проработать все сценарии, согласовать все вопросы безопасности и убедиться, что никаких сюрпризов уже не будет».
«Позиция Армении была очень принципиальной. Она приняла Светлану Тихановскую. И это был очень сильный сигнал. Это очередное доказательство того, что Лукашенко все еще плохо понимает, с кем имеет дело. Он до сих пор думает, что Светлану можно запугать или заставить отказаться от каких-то шагов. Она прекрасно понимает риски, но не позволяет страху определять свои решения», — заявил Кучинский.