ԱՄՆ հետախուզությունը կարծում է, որ Իրանի նոր գերագույն առաջնորդը վճռորոշ դեր է խաղում ռազմական ռազմավարության ձևավորման հարցում (իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ մեկտեղ), հայտնում է CNN հեռուստաալիքը։
Զեկույցներում նշվում է, որ ներկայիս պառակտված վարչակարգի շրջանակներում հստակ լիազորությունները մնում են անորոշ, սակայն Մոջթաբա Խամենեին, հավանաբար, օգնում է ուղղորդել ԱՄՆ-ի հետ պատերազմի դադարեցման շուրջ Իրանի բանակցությունները։
Ինչպես նշում է լրատվամիջոցը, Խամենեին հանրությանը չի երևացել այն բանից հետո, երբ ծանր վիրավորում է ստացել հարձակման ժամանակ, որի հետևանքով պատերազմի սկզբում զոհվել էին նրա հայրը և երկրի մի քանի բարձրագույն ռազմական ղեկավարներ։ Սա հանգեցրել է նրա առողջական վիճակի և իրանական ղեկավարության կառուցվածքում ունեցած դերի վերաբերյալ տարաբնույթ ենթադրությունների։
Թրամփի վարչակազմը շարունակում է ձգտել հակամարտության դիվանագիտական կարգավորմանը։ Արդեն մեկ ամսից ավելի է ինչ զինադադար է։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ հետախուզությունը գտնում է, որ Իրանը շարունակում է օգուտներ քաղել ԱՄՆ ռմբակոծություններից, որոնք Իրանի զգալի ռազմական ներուժը թողել են անձեռնմխելի վիճակում և թույլ են տվել նրան գոյատևել ամերիկյան շրջափակման ևս մի քանի ամիսների ընթացքում։ Այս մասին հայտնում է հեռուստաալիքը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Խամենեին Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ է հայտարարվել հոր մահից հետո՝ վիրավորվելուն հաջորդած օրերին, սակայն մինչ օրս ԱՄՆ հետախուզական հանրությունը չի կարողացել տեսողականորեն հաստատել նրա գտնվելու վայրը», - հայտնել են աղբյուրները։
Աղբյուրներից մեկը հավելել է, որ անորոշությունը մասամբ պայմանավորված է նրանով, որ Խամենեին չի օգտվում հաղորդակցության որևէ էլեկտրոնային միջոցից և շփվում է միայն նրանց հետ, ովքեր կարող են այցելել իրեն անձամբ կամ հաղորդագրություններ ուղարկել սուրհանդակի միջոցով։
Աղբյուրները նաև նշել են, որ Խամենեին «մնում է մեկուսացված, քանի որ շարունակում է բժշկական օգնություն ստանալ իր վնասվածքների, այդ թվում՝ մարմնի մի կողմի՝ դեմքի, ձեռքի, իրանի և ոտքի ծանր այրվածքների պատճառով»։
Ինչպես պնդում է CNN-ը, Իրանի գերագույն առաջնորդի գրասենյակի արարողակարգի բաժնի ղեկավար Մազահեր Հոսեյնին ուրբաթ օրը հայտարարել է, թե Խամենեին ապաքինվում է ստացած վնասվածքներից և «այժմ լիովին առողջ է»։ Հոսեյնին ասել է, որ Խամենեիի ոտքը և գոտկատեղը թեթևակի վնասվել են, իսկ բեկորի մի փոքր կտոր դիպել է ականջի հետնամասին, սակայն վերքերն արդեն լավանում են։
Այն ամենը, ինչ ամերիկացի պաշտոնյաներին հայտնի է Խամենեիի կարգավիճակի մասին, հիմնված է նրա հետ շփվող անձանցից ստացված տեղեկատվության վրա, հայտնել են տեղյակ աղբյուրները։
Այնուամենայնիվ, հետախուզության վերլուծաբանները որոշակի կասկածներ ունեն այն հարցում, թե արդյոք Իրանի իշխանական կառույցների որոշ ներկայացուցիչներ կարող են ձևացնել, թե հասանելիություն ունեն Խամենեիին՝ նրա հեղինակությունն իրենց սեփական նպատակների համար օգտագործելու նպատակով։ Ամերիկյան հետախուզության զեկույցների համաձայն՝ պատերազմը թուլացրել է Իրանի ռազմական ներուժը, բայց չի ոչնչացրել այն։

Разведка США считает, что новый верховный лидер Ирана играет решающую роль в формировании военной стратегии наряду с высокопоставленными иранскими официальными лицами, сообщает телеканал CNN.
В отчетах говорится, что точные полномочия в рамках ныне расколотого режима остаются неясными, но Моджтаба Хаменеи, вероятно, помогает руководить тем, как Иран ведет переговоры с США о прекращении войны.
Как отмечает СМИ, Хаменеи не появлялся на публике с тех пор, как получил серьезные ранения во время нападения, в результате которого в начале войны погибли его отец и несколько высших военных руководителей страны, что привело к спекуляциям о его здоровье и роли в структуре иранского руководства.
Администрация Трампа продолжает добиваться дипломатического урегулирования конфликта, перемирие длится уже более месяца, а разведка США считает, что Иран продолжает извлекать выгоду из бомбардировок США, которые оставили значительный военный потенциал Ирана нетронутым и позволили ему пережить еще несколько месяцев американской блокады, сообщает телеканал со ссылкой на источники.
Хаменеи был объявлен новым верховным лидером Ирана, сменившим своего отца через несколько дней после удара, в результате которого он был ранен, но на сегодняшний день разведывательное сообщество США не смогло визуально подтвердить его местонахождение, сообщили источники.
Один из источников добавил, что отчасти неопределенность связана с тем, что Хаменеи не использует никаких электронных средств для общения, а взаимодействует только с теми, кто может посетить его лично или отправить сообщения с курьером.
Источники добавили, что Хаменеи «остается в изоляции, поскольку продолжает получать медицинскую помощь в связи со своими травмами, включая сильные ожоги на одной стороне тела - лице, руке, туловище, ноге».
Как утверждает CNN, глава протокольного отдела канцелярии верховного лидера Ирана Мазахер Хоссейни в пятницу заявил, что Хаменеи восстанавливается от полученных травм и «сейчас полностью здоров». Хоссейни сказал, что нога и поясница Хаменеи были слегка повреждены и что небольшой осколок шрапнели попал ему за ухо, но раны заживают.
То, что американским чиновникам известно о статусе Хаменеи, основано на информации, полученной от тех, кто с ним общается, сообщили знакомые источники.
Однако у аналитиков разведки есть некоторые сомнения относительно того, могут ли некоторые представители властных структур Ирана претендовать на доступ к Хаменеи, чтобы использовать его авторитет для продвижения своих собственных целей. Согласно отчетам американской разведки, война ослабила военный потенциал Ирана, но не уничтожила его.