Ռուսաստանը Հայաստանին պարզաբանել է Հարավկովկասյան երկաթուղու (ՀԿԵ) կոնցեսիայի վերաբերյալ իրեն մտահոգող բոլոր հարցերը, ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը։
«Այս թեման (ՀԿԵ-ի կոնցեսիան) մանրամասն քննարկվել է Ռուսաստանի և Հայաստանի առաջնորդների բանակցությունների ընթացքում ապրիլի 1-ին։ Հայկական կողմին մտահոգող բոլոր հարցերի վերաբերյալ տրվել են պարզաբանումներ, ձեռք է բերվել ըմբռնում հետագա աշխատանքի ձևաչափերի շուրջ, այդ թվում՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մեջ ռուսական կողմի մասնակցության համատեքստում», — նշել է դիվանագետը։
Նա ընդգծել է, որ Մոսկվայում «ֆիքսել են» ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե հանրապետությունում չեն պատրաստվում քննարկել կոնցեսիային առնչվող հարցերը «Ռուսաստանի թիկունքում»։
«Չենք կարող համաձայնել այն պնդման հետ, թե ռուսական ընկերության կողմից հայկական երկաթուղիների կառավարումը որևէ կերպ սահմանափակում է Հայաստանի մրցակցային առավելությունները, ընդհակառակը՝ համոզված ենք, որ այն ստեղծում է դրանք», — նշել է Կալուգինը։ Նրա կարծիքով, «եթե չլիներ ռուսական կողմի քրտնաջան աշխատանքը կոնցեսիայի շրջանակում երկաթուղային ցանցի գործունակության վերականգնման և պահպանման ուղղությամբ, այսօր ավելի դժվար կլիներ խոսել Հայաստանի մասնակցության հեռանկարների մասին Հարավային Կովկասում տրանսպորտային զարկերակների «վերագործարկմանը»»։
ՌԴ ԱԳՆ դեպարտամենտի տնօրենը հիշեցրել է, որ «2008 թվականից ի վեր ներդրումները հայկական երկաթուղիներում կազմել են շուրջ 30 մլրդ ռուբլի, բացի այդ՝ Հայաստանի բյուջե է վճարվել մոտ 15 մլրդ ռուբլի, իսկ ներդրված միջոցների մի մասը ուղղվել է շարժակազմի արդիականացմանը»։ «Ի դեպ, նոր գնացքներից մեկը՝ Երևան — Գյումրի երթուղու համար, փորձարկել է հենց վարչապետը՝ հայկական ղեկավարության այլ ներկայացուցիչների հետ միասին», — նշել է Կալուգինը։ Նա վստահ է, որ ՀԿԵ-ն մնում է հանրապետության ամենախոշոր գործատուներից մեկը՝ ապահովելով շուրջ 2,5 հազար աշխատատեղ»։
«Մեր կողմից տեսնում ենք համատեղ, փոխշահավետ աշխատանքի մեծ ներուժ, որի երաշխիքներից մեկը հայկական երկաթուղային ցանցի արդյունավետ կառավարումն է ռուս մասնագետների կողմից», — նշել է դիվանագետը։

Россия разъяснила Армении все беспокоящие ее моменты по концессии «Южно-Кавказской железной дороги» (ЮКЖД), заявил в интервью ТАСС директор четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Михаил Калугин.
«Данная тема (концессия ЮКЖД — прим. ТАСС) подробно обсуждалась на переговорах лидеров России и Армении 1 апреля. Были даны разъяснения по всем беспокоящим армянскую сторону моментам, достигнуто понимание по модальностям дальнейшей работы, в том числе в контексте участия российской стороны в разблокировании региональных коммуникаций», — констатировал дипломат.
Он подчеркнул, что в Москве «отфиксировали высказывание [премьер-министра Армении Никола] Пашиняна, что в республике не намерены обсуждать связанные с концессией вопросы «за спиной России».
«Не можем согласиться с утверждением, что управление российской компанией армянскими железными дорогами каким-либо образом ограничивает конкурентные преимущества Армении, наоборот, убеждены, что оно их создает», — заметил Калугин. На его взгляд, «ведь если бы не кропотливая работа российской стороны в рамках концессии по восстановлению и поддержанию функциональности железнодорожной сети, сегодня было бы сложнее говорить о перспективах участия Армении в «перезапуске» транспортных артерий на Южном Кавказе».
Директор департамента МИД РФ напомнил, что «с 2008 года инвестиции в армянские железные дороги составили около 30 млрд рублей, кроме того, в бюджет Армении было выплачено порядка 15 млрд рублей, часть из вложенных средств была направлена на обновление подвижного состава». «Кстати, один из новых поездов — для маршрута Ереван — Гюмри — тестировал непосредственно премьер-министр с другими представителями армянского руководства», — указал Калугин. Он уверен, что ЮКЖД остается одним из наиболее крупных работодателей республики, обеспечивая порядка 2,5 тыс. рабочих мест».
«Со своей стороны видим большой потенциал для совместной взаимовыгодной работы, одним из залогов которой является грамотное управление армянской железнодорожной сетью со стороны российских специалистов», — отметил дипломат.