«Նոր ուժ» կուսակցություն այսօր՝ մայիսի 12–ին, իր քարոզարշավն իրականացնում է Շենգավիթ վարչական շրջանում։
Կուսակցության ղեկավար և վարչապետի թեկնածու Հայկ Մարուքյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով խորհրդարան անցնելու իրենց շանսերի մասին,  նշեց. «Բնականաբար, ինչ-որ թվեր, տոկոսներ ասելը անշնորհակալ գործ է, բայց վստահ եմ, որ մենք մեր մինիմում ծրագիրը իրականացնելու ենք։ Մենք ունենք երկու ծրագիր՝ մինիմում և մաքսիմում, մինիմումը խորհրդարանում ներկայացված լինելն է, որպեսզի մեր ծրագրերը կարողանանք առաջ տանել։ Այսինքն ինչի համար, որ մարդիկ իրենց ձայնը մեզ են տալիս։ Իսկ մաքսիմում ծրագիրը իշխանափոխություն անելն է, որպեսզի և այսօրվա իշխանությունը այլևս չգործի և դադարի իր սխալ ճանապարհը։
Ըստ մեզ, դա լրիվ սխալ ճանապարհ է, որ տանում են այսօր մեր իշխանությունները և երկրորդը, որ մենք մեր ծրագրերը ավելի արագ կարողանանք կյանքի կոչել»։
Մարությանը հայտարարեց, որ ոչ մի դեպքում չեն համագործակցի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած ուժի հետ. «Խոսքը, բնականաբար, վերաբերում է այն դեպքին, եթե իրենք լոկոմոտիվներ են։ Այդ չհամագործակցելը պայմանավորված չէ նրանով, որ ինչ-որ բանի մեկը սիրուն է մյուսը գեշ է, կամ մեկի աչքերն են սիրուն, մյուսինը՝ ոչ։  Դրդապատճառները մաքուր քաղաքական են. «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ երեք տարի աշխատել ենք և հասկանում ենք, որ մեր ծրագրերը իրենց հետ չենք կարող իրականացնել, անիմաստ է այդ համագործակցությունը, և շատ-շատ բաներ մեզ դուր չեն գալիս իրենց արածներից։ Քոչարյանի գլխավորած ուժի դեպքում ևս քաղաքական են պատճառները. մենք տեսել ենք իրենց աշխատանքը 10 տարվա ընթացքում, և մեր ծրագրերի հետ բացարձակ ոչ մի կապ չունեն այն ամենը, ինչ կատարվում էր իրենց ժամանակում»,–ասաց Մարուքյանը։
Նշենք, որ խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են հունիսի 7–ին։ Ընտրություններին մասնակցում է 19 քաղաքական ու՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ «Նոր ուժ» կուսակցության համարը 5–րդն է։

Партия «Новая сила» 12 мая проводит свою предвыборную агиткампанию в административном районе Шенгавит Еревана.
Руководитель партии и кандидат в премьер-министры Армении Айк Марукян в беседе с журналистами, говоря о шансах своей партии пройти в парламент, отметил: «Конечно, называть какие-либо цифры, проценты - дело неблагодарное, но я уверен, что мы реализуем нашу минимальную программу. У нас есть две программы - минимальная и максимальная. Минимальная - это быть представленными в парламенте, чтобы мы могли продвигать наши программы. То есть именно для этого люди отдают нам свои голоса. А максимальная программа - смена власти, чтобы нынешняя власть больше не действовала и прекратила свой ошибочный курс».
Марутян заявил, что ни в коем случае не будут сотрудничать ни с партией «Гражданский договор», ни с силой, возглавляемой Робертом Кочаряном. «Речь, разумеется, идет о том случае, если они будут локомотивами. Отказ от сотрудничества обусловлен не тем, что кто-то красивый, а кто-то некрасивый или у кого-то глаза красивые, а у другого - нет.
Мотивы чисто политические: с «Гражданским договором» мы поработали три года и понимаем, что не сможем реализовать с ними наши программы, это сотрудничество бессмысленно, да и очень многое из того, что они делают, нам не нравится. В случае силы, возглавляемой Кочаряном, причины тоже политические: мы видели их работу в течение 10 лет, и то, что происходило в их время, не имеет абсолютно никакой связи с нашими программами», - сказал он.
Напомним, что парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня. В выборах примут участие 19 политических сил - 2 блока и 17 партий. Номер партии «Новая сила» - 5.