ԱՄՆ պաշտպանության նախարարը հրաժարվել է օրենսդիրներին տրամադրել Ուկրաինային հատկացվող 400 միլիոն դոլարի օգնության փաթեթի շրջանակում գնումների ծրագրի պատրաստման ժամանակացույցը, որը Կոնգրեսը հատկացրել էր դեռ տարեսկզբին, հայտնում է Associated Press գործակալությունը։
Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է, որ ցանկանում է համոզվել, որ ԱՄՆ զինված ուժերի Եվրոպական հրամանատարությունը (EUCOM), որին հանձնարարված է որոշել ծախսերի հոդվածները, «լիարժեք տեղեկացված է այն մասին, թե կոնկրետ ինչպես են նրանք ցանկանում ծախսել այդ միջոցները»։
Դեմոկրատ սենատոր Քրիս Քունսը քննադատել է ձգձգումը. «Արդեն մայիսն է, այս օրենքը գործում է հունվարից, և այս հանձնաժողովի անդամները երկկուսակցական հիմունքներով բազմիցս տվել են այս հարցը Ձեզ կամ Ձեր ներկայացուցիչներին»։
Միայն երկու շաբաթ առաջ՝ Կոնգրեսում իր նախորդ ելույթի ժամանակ, Հեգսեթը պաշտոնապես հաստատել էր, որ միջոցները կծախսվեն։
Նախարարի հայտարարությունը հնչել է այն բանից ընդամենը մեկ օր անց, երբ հանրապետական սենատոր Միթչ Մաքքոնելը The Washington Post-ի իր սյունակում հրապարակայնորեն մեղադրել էր Պենտագոնին հատկացված միջոցները միտումնավոր պահելու մեջ։

Министр обороны США отказался предоставить законодателям график подготовки плана закупок в рамках пакета помощи Украине на сумму $400 млн, который был выделен Конгрессом еще в начале года, сообщает AP.
Пит Хегсет заявил, что хочет удостовериться в том, что Европейское командование вооруженных сил США (EUCOM), которому поручено определить статьи расходов, «полностью информировано о том, как именно они хотят потратить эти средства».
Сенатор-демократ Крис Кунс подверг критике задержку. «На дворе май, этот закон действует с января, и члены этого комитета на двухпартийной основе неоднократно задавали этот вопрос вам или вашим представителям».
Лишь две недели назад, во время своего прошлого выступления в Конгрессе, Хегсет официально подтвердил, что средства будут потрачены.
Заявление министра прозвучало всего через день после того, как сенатор-республиканец Митч Макконнелл в своей колонке для The Washington Post публично обвинил Пентагон в умышленном удержании выделенных фондов.