NEWS.am-ի զրուցակիցը Արցախի հերոս, ԼՂՀ նախագահի թեկնածու, Ազգային Ժողովի պատգամավոր, ԼՂՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, գեներալ-մայոր Վիտալի Բալասանյանն է:
Պարոն Բալասանյան, ինչո՞ւ որոշեցիք առաջադրել Ձեր թեկնածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահի պաշտոնում:
Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր քաղաքացիներն էլ կարող են առաջադրվել ԼՂՀ նախագահի թեկնածու: Կարծում եմ`դրա մեջ սենսացիոն բան չարժե որոնել: Ընդհանրապես, յուրաքանչյուր մարդ պայքարում է առաջ գնալու համար: Իմ անցած ճանապարհը համապատասխանում է, որ ես իմ թեկնածությունն առաջադրեմ որպես նախագահի թեկնածու:
Ինչպե՞ս եք գնահատում Ձեր շանսերն առաջիկա ընտրություններում:
Շատ լավ:
Բավական բարդ մրցակցություն է սպասվում, քանի որ Բակո Սահակյանին աջակցում են Հայաստանի գործող իշխանությունները, նաեւ նա գործող նախագահ է եւ կարող է վարչական ռեսուրս կիրառել: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ընտրապայքարը:
Չեմ կարծում, որ Հայաստանի հանրապետության իշխանությունները պաշտպանում են: ՀՀ իշխանությունները պարտավոր են պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ցանկացած որոշում` լինելով անվտանգության երաշխավորը: Եւ երկրորդ, գործող նախագահը ժամանակին երդում է տվել եւ պետք է իր երդումին հավատարիմ մնա` ընդհանրապես թույլ չտալով օրենքի խախտում:
Դուք մարտական ուղի եք անցել Ձեր մրցակցի հետ: Ինչպե՞ս կգնահատեք որպես նախագահ նրա գործունեությունը վերջին հինգ տարում:
Նրա գործունեությանը կարող են գնահատական տալ Ազգային ժողովն ու ժողովուրդը, ինձնից դեռ վաղ է այդպիսի գնահատական հարցնելը:
Պարոն Բալասանյան, Ձեր կարծիքով որո՞նք են այն կարեւոր խնդիրները, որոնք այսօր ծառացած են Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության առջեւ:
Ամենակարեւոր խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման գործընթացն է, ԼՂՀ բնակչության անվտանգության խնդիրն է, եւ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը: Կարծում եմ` ամենագլխավոր խնդիրները սրանք են:
Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացին Լեռնային Ղարաբաղը չի մասնակցում: Ձեր ընտրվելու դեպքում Լեռնային Ղարաբաղը կարո՞ղ է ավելի ակտիվ մասնակցել:
Վստահ եմ եւ հստակ համոզված եմ, որ երբ ես ընտրվեմ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահ, ԼՂՀ-ն հանդես կգա որպես բանակցային կողմ, ոչ թե որպես օբյեկտ, այլ` սուբյեկտ:
Վերջին շրջանում սահմանին մի շարք դեպքեր են գրանցվել, Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Ըստ Ձեզ, ի՞նչ պիտի անեն Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները` դրանց դեմն առնելու համար:
Պետք է ադեկվատ պատասխան տան Ադրբեջանի հանրապետությանը:
Ինչպես արդեն հայտնել է NEWS.am-ը, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահի ընտրությունները կայանալու են հուլիսի 19-ին: Ապրիլի 23-ին իր թեկնածությունն է առաջադրել գործող նախագահ Բակո Սահակյանը, իսկ ապրիլի 28-ին` Արցախի հերոս, Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԼՂՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վիտալի Բալասանյանը:
Թեկնածուների առաջադրման վերջնաժամկետը մայիսի 5-ի ժամը 18:00-ն է:
ԼՂՀ-ի նախագահական նախկին ընտրությունները տեղի են ունեցել 2007 թվականի հուլիսի 19-ին: Նախագահ էր ընտրվել Բակո Սահակյանը, որն, ըստ պաշտոնական տվյալների, հավաքել էր ընտրաձայների  85,12 տոկոսը:

Герой Арцаха, депутат парламента Нагорно-Карабахской Республики, бывший заместитель министра обороны НКР, генерал-майор Виталий Баласанян выдвинул свою кандидатуру на пост президента страны. Пошедший войну за Нагорный Карабах Баласанян согласился ответить на вопросы Новости Армении – NEWS.am:
Господин Баласанян, почему Вы решили выдвинуть свою кандидатуру на пост президента Нагорно-Карабахской Республики?
Все граждане Нагорного Карабаха могут выдвигать свои кандидатуры на эту должность. Думаю, не нужно искать в этом сенсации. Вообще, каждый человек стремится вперед. Пройденный мною путь соответствует моему выдвижению на высшую должность в стране.
Как Вы оцениваете Ваши шансы на победу?
Очень высокие шансы
Ожидается довольно напряженная борьба, поскольку действующие власти Армении поддерживают Бако Саакяна, он также является действующим президентом и может прибегнуть к использованию административного ресурса. Как Вы представляете предвыборную борьбу?
Не думаю, что власти Армении защищают. В качестве гаранта безопасности они обязаны защищать любое решение народа Нагорного Карабаха. Добавлю, что действующий президент в свое время давал клятву, которой должен оставаться верен и вообще не допускать нарушения закона.
Вы с Вашим оппонентом прошли боевой путь. Как Вы оцениваете его деятельность в качестве президента за последние 5 лет?
Оценку его деятельности могут дать парламент и народ, рано спрашивать об этом у меня.
Господин Баласанян, каковы, по-Вашему, наиболее важные задачи, стоящие сегодня перед НКР?
Самой важной задачей сегодня является международное признание независимости НКР, безопасность населения Нагорного Карабаха, а также социально-экономическая ситуация. Думаю, это самые важные задачи.
Нагорный Карабах не участвует в процессе переговоров по урегулированию конфликта. Может ли Карабах в случае Вашего избрания более активно участвовать в процессе?
Полностью уверен и убежден, что когда я стану президентом НКР, наша страна выступит в качестве стороны переговоров – не как объект, а как субъект.
В последнее время на границе был зафиксирован ряд инцидентов, Азербайджан регулярно нарушает режим прекращения огня. Что должны сделать, по-Вашему, власти Нагорного Карабаха, чтобы противостоять этому?
Нужно дать адекватный ответ Азербайджанской Республике.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, действующий президент Нагорно-Карабахской республики Бако Саакян выдвинул свою кандидатуру на пост главы республики 23 апреля. Виталий Баласанян подал документы 28 апреля.
Срок выдвижения кандидатур на пост президента НКР заканчивается 5 мая в 18.00 часов.
Предыдущие выборы президента НКР прошли 19 июля 2007 г. Президентом был избран Бако Саакян, набравший, по официальным данным, 85,12% от общего числа голосов.