ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը մայիսի 12-ին հանդիպել է երկօրյա այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության ղեկավար Դամիեն Կոտյեի և պատվիրակության անդամների հետ: Այդ մասին NEWS.am–ին հայտնում են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված ընտրական բնույթի հանցագործությունների քննության կապակցությամբ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի լիազորություններին։ Կարևորվել է հատկապես Կոմիտեի դերը ընտրական գործընթացների թափանցիկությունն ու օրինականությունն ապահովելու գործում, ինչպես նաև աշխատանքների արդյունավետ համակարգումը՝ առկա ռիսկերին արագ և հետևողական արձագանք ապահովելու նպատակով:
Արթուր Նահապետյանը նշել է, որ Կոմիտեն, որպես նաև օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող միակ նախաքննական մարմին, ակտիվ և հետևողական պայքար է մղում ընտրական բնույթի հանցագործությունների կանխման, նախականխման և բացահայտման ուղղությամբ:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում կառույցի կողմից արձանագրված՝ ընտրական գործընթացներին առնչվող բացահայտումներին՝ Կոմիտեի նախագահը փաստել է, որ դրանք հիմնականում վերաբերում են կաշառք տալու, ստանալու և բարեգործության արգելքը խախտելու դեպքերին:

Председатель Антикоррупционного комитета Армении Артур Нагапетян 12 мая встретился с руководителем делегации Парламентской ассамблеи Совета Европы Дамьеном Котье и ее членами, прибывшими в Армению с двухдневным визитом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Антикоррупционного комитета республики, в ходе встречи стороны обсудили полномочия комитета в связи с рассмотрением преступлений избирательного характера, связанных с парламентскими выборами в Армении. Особо была подчеркнута его роль в деле обеспечения прозрачности и законности избирательных процессов, а также эффективной координации работы для оперативного и последовательного отклика на существующие риски.
Нагапетян отметил, что комитет, являясь также единственным органом предварительного следствия, осуществляющим оперативно-розыскные функции, ведет активную и последовательную борьбу в направлении предотвращения, предупреждения и раскрытия преступлений, связанных с выборами.
Касаясь недавно зафиксированных структурой выявлений, касающихся избирательных процессов, он отметил, что последние в основном относятся к случаям дачи, получения взятки и нарушения запрета на благотворительность.