«Ջերմուկ» հանքային ջրի և մրգերի արտահանման հետ կապված խնդիրներ չկան։ Այս մասին մայիսի 13-ին իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է արձակուրդում գտնվող ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նրա խոսքով՝ խնդրահարույց խմբաքանակը, որին հղում է արել ռուսական կողմը, շատ փոքր ծավալ է կազմում դեպի Ռուսաստան «Ջերմուկ» հանքային ջրի արտահանման ընդհանուր մասնաբաժնում։ «Դրանից հետո Հայաստանն այդ ծավալից տասնյակ անգամներ ավելի է արտահանում և կշարունակի արտահանել։ Խնդիրներ չկան, մենք միլիոնավոր շշեր ենք արտահանել», - նշել է Պապոյանը։
Նա հավելել է, որ ԵԱՏՄ-ի և Ռուսաստանի շուկաներում ծիրանի արտահանման հետ կապված խնդիրներ չկան և չեն կարող լինել։ Նախարարը հավելել է, որ այս տարի Հայաստանը ավելի մեծ ծավալներով սպիրտ և կոնյակի սպիրտ է արտահանում, քան նախորդ տարի։
Նրա խոսքով՝ սա նշանակում է, որ խաղողի մթերման հետ կապված խնդիրներ չեն լինի։ «Արտահանվող մրգերը գնում են, ջերմոցային արտադրանքը գնում է, խնդիրներ չկան, և մենք աշխատում ենք, որ դրանք չլինեն», - եզրափակել է Գևորգ Պապոյանը։

Проблем с экспортом минеральной воды «Джермук» и фруктов нет. Об этом во время агитации правящей в Армении партии «Гражданский договор» в беседе с журналистами 13 мая заявил находящийся в отпуске министр экономики Армении Геворк Папоян.
По его словам, проблемная партия, на которую сослалась российская сторона – очень маленький объем в общей доле экспорта минеральной воды «Джермук» в Россию. «Армения после этого экспортирует в десятки раз больше этого объема и продолжит экспортировать. Проблем нет, мы экспортировали миллионы бутылок», - отметил Папоян.
Он добавил, что проблем с экспортом абрикосов на рынки ЕАЭС и России также нет и быть не может. Министр добавил, что Армения в этом году экспортирует спирт и коньячный спирт в больших объемах, чем в прошлом году.
По его словам, это означает, что проблем с закупкой винограда не будет. «Фрукты на экспорт идут, тепличная продукция идет, проблем нет, и мы работаем над тем, чтобы их не было», - заключил Геворк Папоян.